AcasăEvenimentSportAL 20-LEA TITLU DE GRAND SLAM - Serena Williams s-a impus a...

AL 20-LEA TITLU DE GRAND SLAM – Serena Williams s-a impus a treia oară la Roland Garros după o finală spectaculoasă

Lidera tenisului feminin, Serena Williams s-a impus pentru a treia oară la Roland Garros, după un spectaculos 6-3, 6-7(2), 6-2 în fața cehoaicei Lucie Šafářová (locul 13 WTA), la capătul unei partide de două ore și un minut.

Americanca de 33 de ani se mai impusese la Openul Franței și în anii 2002 și 2013, astfel că acest al 20-lea trofeu de Grand Slam – din 24 de finale – o apropie și mai mult de lidera all-time a acestei ierarhii, nemțoaica Steffi Graf (22 de succese).
Pe locul al treilea în ierarhia titlurilor de Grand Slam se află Martina Navratilova și Chris Evert (câte 18), Margaret Court (11), Monica Seles (9), Venus Williams, Justine Henin și Evonne Goolalong (câte 7).

Serena Williams a cucerit astfel al 67-lea trofeu WTA, performanță care o plasează pe poziția a șasea în clasamentul tuturor timpurilor, după Martina Navratilova (167), Chris Evert (157), Steffi Graf (107), Margaret Court (101) și Evonne Goolagong (86). Cu toate acestea, în ierarhia finalelor WTA jucate, Serena Williams ocupă poziția a noua, cu 83 de prezențe în ultimele acte ale competițiilor WTA, într-o ierarhie dominată de Martina Navratilova (239), Chris Evert (226) și Steffi Graf (138).

Lucie Šafářová, care va urca până pe locul al șaptelea de luni, cel mai bun al carierei, a jucat prima sa finală de Grand Slam. Cele mai bune performanțe în astfel de competiții se înregistraseră în 2014, la Wimbledon (semifinală), și în 2007, la Australian Open (sfert de finală). Cehoiaca are în palmares 6 titluri WTA și 7 ITF.