AcasăEvenimentSportVaslui și Rapid țin pasul cu CFR. Wesley nu se mai oprește...

Vaslui și Rapid țin pasul cu CFR. Wesley nu se mai oprește din marcarea golurilor!

Moldovenii au condus cu 2-0 pe terenul celor de la Târgu-Mureş, dar au fost egalaţi de echipa antrenată de Ioan Sabău. Wesley a adus până la urmă victoria formaţiei vasluiene.
Pe o căldură prielnică jucătorilor brazilieni, Wesley a deschis scorul repede în meciul de la Târgu-Mureş. Practic, atacantul numărul 1 din Liga I a avut nevoie de doar 11 minute pentru a desface apărarea de cinci a lui Ioan Sabău, marcând cu un şut plasat. Reuşita lui Temwanjera, venită după o respingere a lui Albuţ din faţa lui Wesley, părea a aduce o încheiere prematură a conturilor în partida de ieri, era 2-0 pentru Vaslui!

Totuşi, aflaţi în mare pericol de retrogradare, ardelenii nu au cedat aşa uşor punctele. Mai întâi, Apostu a redus din handicap, gol cu capul din apropiere, iar prima repriză s-a încheiat cu şutul puternic în bară al lui Sepsi.
Şi în partea a doua jucătorii lui Sabău au continuat să preseze. Deşi se spunea despre ei că formează o echipă defensivă, ardelenii au punctat şi a doua oară, egalând la doi! Apostu a trimis o minge tare în careu, de unde Farkaş nu a găsit altă soluţie decât să trimită mingea sub transversala propriei porţi!

Brazilianul Wesley nu putea să lasă lucrurile să se încheie aşa. Golgheterul Ligii I a marcat pentru a 24-a oară după o fază creată de Nicuşor Stanciu. Acesta l-a lăsat liber pe Wesley, care a adus o victorie vitală pentru moldoveni!

Jucătorii lui Augusto Ignacio au cel mai uşor program în finalul acestui sezon, urmând a evolua contra echipelor Gaz Metan Mediaş (acasă), Pandurii (deplasare), Sportul (acasă), Oţelul Galaţi (deplasare) şi Universitatea Cluj (acasă). Cele mai grele partide la prima vedere par a fi cele cu Pandurii şi Oţelul. Pentru o echipă care vrea însă primul titlu din istorie şi primele „babane” promise de Porumboiu, ar trebui ca moldovenii să rupă pământul în aceste ultime etape.

FCM Târgu-Mureş: Albuţ – E. Nicu, Ghionea, G. Kiriţă (Homei 46), Sepsi, Szilagy – Astafei, Ilyeş, Fl. Dan (Cordoş 60) – Apostu (Buş76), Bujor. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Vaslui: Borjan – Papp, Farkaş, M. Constantin, Paito – R. Costin, Anderson – Bello (Stanciu 68), Wesley, L. Sânmărtean (Gladstone 80) – Temwanjera (Buhăescu 82). Antrenor: Augusto Ignacio.
Goluri: Apostu 44, Farkaş 60 / Wesley 11, 75 Temwanjera 38
Stadionul Trans-Sil: 4.000
Arbitru: Adrian Cojocaru

Rapid s-a impus cu 1-0 la Ploiești, în fața Astrei, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 29, și rămâne la trei puncte de liderul CFR Cluj.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Grigore, în minutul 50, cu un şut de la aproximativ 25 de metri poziţie centrală, în dreapta portarului.
ASTRA: Lung jr. – Bărboianu, Găman, Oprsal, Morais (Laionel ’73) – Seto, Băjenaru (Ţigănaşu ’66) – De Amorim, Spadacio, Stan (Budescu ’46) – Fatai.
Antrenor: Mircea Rednic.
RAPID: Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio, Oros, Bozovici – Grigore, Pavlovici, Grigorie – Deac (Roman ’76), Herea (Burcă ’89), Surdu (Pancu ’57).
Antrenor: Răzvan Lucescu