AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Steaua a invins Astra dupa un meci nerecomandat cardiacilor,...

Liga lui Mitică. Steaua a invins Astra dupa un meci nerecomandat cardiacilor, iar Vasluiul a spulberat Petrolul!

Steaua s-a impus cu 4-3 la Astra Ploiesti, intr-un meci disputat sambata seara in cadrul etapei a doua a Ligii 1.
Astra si Steaua au oferit un meci de-a dreptul senzational la Ploiesti, un meci cu sapte goluri si multe rasturnari de scor.
Reghecampf l-a ascultat pe Becali si a folosit primul „11” dorit de acesta, insa primul gol al partidei a fost marcat de gazde, in minutul 11. Enache a inscris dupa ce cu cateva secunde inainte Morais a luat la tinta bara transversala a portii aparate de Tatarusanu.
Avantajul gruparii antrenate de Bogdan Stelea a durat insa doar 8 minute, pentru ca Tanase a marcat cu un sut din prima, dupa o centrare buna din partea dreapta a lui Martinovici.
Peste alte doua minute, Steaua avea sa treaca in avantaj. Martinovici a reluat excelent cu capul un corner executat de Bourceanu.
Gazdele n-au abandonat lupta si au intrat la pauza la egalitate. Acelasi Enache a marcat, tot dupa o faza a lui Morais.
Si la nici doua minute de la inceperea mitanului secund rolurile s-au inversat, iar Morais a finalizat o centrare a lui Enache pentru un surprinzator 3-2.
Cu cutitul deasupra capului, Reghecampf a facut o mutare disperata, trimitandu-l pe Rocha in locul lui Martinovici. Si s-a dovedit inspirat!
In minutul 62, Rusescu a trecut de un adversar si a restabilit egalitatea cu un sut la coltul lung.
Peste cinci minute, nou-intratul Rocha avea sa aduca victoria Stelei cu un sut din apropiere, venit ca urmare a unei centrari bune a lui Tanase.
Steaua nu impresioneaza, dar, dupa doua etape, are maxim de puncte. De partea cealalta, Astra ramane cu cele trei puncte obtinute in prima runda.

FC Vaslui învinge cu 3-0 pe Petrolul Ploieşti şi câştigă primul meci din acest sezon

Echipa FC Vaslui a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-0 (1-0), formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci contând pentru etapa a doua a Ligii I, reuşind să obţină prima victorie din acest sezon.
FC Vaslui învinge cu 3-0 pe Petrolul Ploieşti şi câştigă primul meci din acest sezon (Imagine: Marius Cristescu/Mediafax Foto)
Golurile au fost reuşite de Sânmărtean ’21, Sburlea ’70 şi Marius Niculae ’82.
Lucian Sânmărtean a deschis scorul în minutul 21 cu o execuţie din lovitură liberă de la 25 de metri.
Sabrin Sburlea a mărit avantajul în minutul 70, după ce a reluat cu călcâiul o centrare pe jos venită de pe partea dreaptă de la Nicuşor Stanciu.
Marius Niculae a stabilit rezultatul final în minutul 82, după ce a reluat la colţul lung de la 12 metri lateral dreapta.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Antal (Caue ’65), Stanciu, N’Doye, Sânmărtean (Zsiga ’75)- Sburlea, M. Niculae (Buhăescu ’86). Antrenor: Marius Şumudică.
Petrolul Ploieşti: Bornescu – Alcenat, Yamissi, Sukala, Guilherme – Boudjemaa, Marinescu, Mustivar (Cristescu ’58), Ad. Cristea – Grozav (Opriţa ’58), Hamza (Bokila ’66). Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonaşe galbene: Varela ’41 Buhăescu ’89 / Alcenat ’26, Hamza ’48, Boudjemaa ’85.
Cartonaş roşu: Adrian Cristea ’31.
Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Adrian Cojocaru, ajutat la cele două linii de Valentin Avram şi Vasile Marinescu.