AcasăEvenimentSportÎN SFÂRȘIT - Prima victorie cu bonus ofensiv pentru Știința Baia Mare

ÎN SFÂRȘIT – Prima victorie cu bonus ofensiv pentru Știința Baia Mare

In etapa a VIII-a din SuperLiga CEC Bank, Stiinta Baia Mare a reusit sa intrerupa o serie de infrangeri care parea interminabila pentru zimbrii, pe stadionul Lascar Ghinet acestia au trecut de Dinamo Bucuresti cu rezultatul de 32-0.
Cum bucurestenii nu au emis pretentii decat in primele parti ale celor doua reprize, Stiinta Baia Mare nu a avut o misiune dificila in a-si aconta victoria, una cu bonus ofensiv care o salta astfel de pe ultima pozitie a clasamentului.

Bratu a avut in picior sansa deschiderii scorului, insa mijlocasul la gramada dinamovist a ratat o lovitura de pedeapsa, in replica Maravunawasawasa a realizat o incursiune prin defensiva oaspetilor pentru ca apoi sa-l puna in valoare pe Dinis, autor al primului eseu.
A doua reusita a venit dupa binecunoscuta reteta a molului de margine finalizat de cel mai impetuos jucator al maramuresenilor din prima repriza, Van Heerden. In minutul 17 scorul devenise 10-0, niciuna dintre incercari nefiind transformata de Samoa Luke.

Pana la pauza zimbrii au mai strapuns o data defensiva alb-rosilor, insistenta cu inaintarea a adus in minutul 37 eseul lui Ene, Samoa Luke dupa doua ratari izbutind pentru prima data sa trimita balonul printre barele butului advers.
Dinamo a inceput curajos repriza secunda insa fara eficienta, dupa care jocul elevilor lui Stefan Demici s-a stins si o cursa de toata frumusetea a lui Apostol a mutat jocul in 22-ul acestora, Sean Morrell a patruns in forta iar Danila a semnat eseul pentru bonusul ofesiv.
Ultimele minute l-au scos in evidenta pe Wiringi care a marcat un eseu, o transformare si o lovitura de pedeapsa, uvertura care in curand va evolua si pentru Stejari trecandu-si astfel pentru prima data in acest sezon numele pe lista marcatorilor.

CSM Stiinta Baia Mare – Dinamo Bucuresti: 32-0 (17-0)
CSM Stiinta (antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci): Constantin Pristavita, Florin Bardasu, Paul Rusu – Johannes van Heerden, Dumani Mtya – Kuselo Moyake, Constantin Ene, Razvan Ailenei – Bidzina Samkaradze, Luke Samoa – Ionut Botezatu, Cristian Dinis Vârtic, John Leiataua, Sione Fakaosilea – Ratu Maravunawasawasa
Rezerve: Florin Gorun, Silviu Suciu, Marius Pocris, Sean Morrell, Alexandru Palâi, Michael Wiringi, Adrian Apostol, Marius Danila

Dinamo (antrenor Stefan Demci): Teodor Bors, Mihai Adascalitei, Victor Leon – Andrei Badea, Tevita Iketau – Siaosi Kata, Paula Kata, Feofaaki Holoia – Ciprian Caplescu, Eugene Janties – Lomani Fili, Alfred Hausia, Adrian Barbuliceanu, George Iacob – Manu Siotame.
Rezerve: Nicolae Ion, Cosmin Manole, Florin Matusa, Dragos Doru, Silviu Budileanu, Iliuta Bratu, Ion Cavcaliuc, Alin Dumitrache.
Rezultatele etapei: CSM Olimpia Bucuresti – Timisoara Saracens RCM-UVT: 18-27; CSM Stiinta Baia Mare – CS Dinamo Bucuresti: 32-0; Steaua Bucuresti – “U” Cluj-Napoca: 36-12

6. “U” Cluj-Napoca – 7p (119-197) – 7

Etapa viitoare: Steaua – CSMB (23 mai, 11.00, TVR 2); “U” Cluj – CSM Stiinta (23 mai, 15.00, rugbytv.ro); Dinamo – Timisoara 923 mai, 13.00, rugbytv.ro).

Ultima etapa din retur: CSMB – Dinamo (29 mai, 18.15, TVR 3); Timisoara – “U” Cluj (30 mai, 13.00, rugbytv.ro); CSM Stiinta – Steaua (30 mai, 11.00, TVR 2).

Dupa aceste meciuri vor avea loc barajele semifinale, dupa cum urmeaza: locurile 1 si 2 stau; locurile 3 cu 6 si 4 cu 5 joaca pe terenul echipelor mai bine clasate