AcasăEvenimentSportHANDBAL - HCM Baia Mare închide azi, în compania Coronei, etapa 21

HANDBAL – HCM Baia Mare închide azi, în compania Coronei, etapa 21

ASC Corona 2010 Braşov primeşte azi vizita vicempioanei României, HCM Baia Mare, în ultima partidă a etapei 21 din Liga Naţională. Meciul are toate ingredientele pentru a fi un spectacol atractiv, dat fiind că reprezintă o confruntare între două echipe calificate în fazele superioare ale competiţiilor continentale, braşovencele fiind calificate în semifinalele Cupei EHF, în timp ce băimărencele vor juca în sferturile EHF Champions League.

HCM Baia Mare joacă azi, începând cu ora 19.45, la Braşov, în compania ASC Corona 2010. Partida va închide etapa 21 a Ligii Naţionale. Băimărencele abordează meciul după victoria cu 29-24 înregistrată în etapa precedentă în compania grupării din Râmnicu Vâlcea, în timp ce braşovencele au pierdut cu 22-28 jocul din deplasarea la campioana României. HCM are 57 de puncte şi este pe locul 2 în clasament, Corona având acumulate 38 de puncte, cu care deţine momentan a patra poziţie din ierarhie.

Ambele echipe au moralul bun, dat de calificarea în etapele superioare ale competiţiilor europene în care sunt angrenate: HCM a obţinut biletul pentru sferturile Ligii Campionilor şi Corona merge în semifinalele Cupei EHF.

În partida tur, HCM Baia Mare s-a impus cu 28-23 (16-9), Adriana Nechita cu 10 goluri şi Cristina Zamfir cu 8 fiind principalele marcatoare ale echipelor lor.

Partida dintre ASC Corona 2010 Braşov şi HCM Baia Mare va fi condusă de Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău). Observator FRH: Valter Dăncescu (Bucureşti). Meciul va fi televizat.