AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 24: Suedia - Franța 2-0. Franța se califică, dar...

EURO 2012. Meciul 24: Suedia – Franța 2-0. Franța se califică, dar avem de ce să-i regretăm pe suedezi!

Suedia a castigat, scor 2-0, intalnirea disputata marti seara cu Franta, in Grupa D a EURO 2012. Totusi, „cocosii galici” au obtinut calificarea in sferturi, in timp ce nordicii parasesc turneul gazduit de Polonia si Ucraina.
Pe stadionul NSK Olimpiyskiy, acolo unde va avea loc si finala turneului, Suedia a reusit un meci mare in fata Frantei si paraseste competitia cu capul sus, care au avut un Ibrahimovici intr-o zi de gratie.
De partea cealalta, desi invinsa, nationala lui Blanc merge in sferturi, insa acolo va avea o misiune infernala: va da piept cu Spania.

Revenind la meci, Franta a atacat mai mult si a avut posesia, insa ocaziile mari le-au apartinut nordicilor.

Primul gol al partidei a fost marcat de starul suedezilor, Zlatan Ibrahimovici. In minutul 54, Ibracadabra a reluat splendid din voleu de la 15 metri, de langa colegul sau de la AC Milan – Mexes, si l-a invins pe bravul Lloris.

A doua reusita a partidei i-a apartinut lui Larsson, in minutul 90-1. Acesta a reluat in poarta dupa ce Holmen a trimis in bara transversala.

O infrangere amara pentru francezi, insa o infrangere care nu le-a pus in pericol calificarea in sferturile de finala ale competitiei oraganizate de Polonia si Ucraina.

In sferturi, Franta va intalni Spania intr-un meci programat pe 23 iunie, de la ora 21:45.
SUEDIA: Isaksson – Granqvist, J.Olsson, Melberg, J.Olsson – Larsson,, Svensson, Kallstrom, Bajrami – Toivonen, Ibrahimovici.
Antrenor: Erik Hamren.

FRANTA: Lloris – Debuchy, Rami, Mexex, Clichy – A.Diarra, M’Vila – Ribery, Nasri, Ben Arfa – Benzema.
Antrenor: Laurent Blanc.

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia).

Stadion: NSK Olimpiyskiy din Kiev.