AcasăEvenimentSportVIDEO: Champions League. Avem semifinale de VIS! Putem avea finala mult dorită:...

După 3-0 în tur, în Cipru, Real Madrid a învins APOEL Nicosia cu 5-2 pe „Santiago Bernabeu”, obţinând o calificare fără emoţii. În celălalt meci al serii, Chelsea a trecut de Benfica cu 2-1, formaţie pe care o învinsese şi la Lisabona cu 1-0. Madrilenii şi londonezii li s-au alăturat celor de la Barcelona şi Bayern Munchen în careul de aşi al Ligii Campionilor. Află care e programul complet al meciurilor rămase.
Dacă marţi seară, confruntarea Barcelona – Milan a fost, în ciuda scorului final, destul de echilibrată până în repriza secundă, în schimb, miercuri seară, am avut parte de două meciuri care au îndeplinit două formalităţi. Învingătoare în deplasare în prima manşă, Real Madrid şi Chelsea s-au calificat lejer după meciurile din retur.

Pe „Stamford Bridge”, Chelsea a deschis scorul din penalty prin Lampard (21), iar eliminarea lui Pereira din minutul 40 a lăsat Benfica în inferioritate numerică şi în aşteptarea unui miracol pentru accederea în semifinale.
Golul lui Javi Garcia din minutul 85 i-a făcut pe portughezi să creadă în acest miracol, însă un alt portughez al lui Chelsea, Raul Meireles, a punctat pentru 2-1 în prelungiri şi a clarificat lucrurile.
Real s-a distrat cu ciprioţii

Pe „Santiago Bernabeu” miza calificării chiar că n-a existat. La pauză, Real conducea cu 2-0 (Ronaldo 26, Kaka 37) şi avea 5-0 la general.
În repriza secundă, ciprioţii de la APOEL au dat senzaţia că pot evita o înfrângere la scor, atunci când Manduca (67) a punctat pentru 2-1. Până la urmă însă s-a terminat 5-2 după ce Ronaldo (75), Callejon (80) şi Di Maria (84) au înscris pentru „galactici”, în timp ce APOEL a replicat din penalty (Solari 82).
După Bayern, Barcelona şi Chelsea, Real a ajuns şi ea în semifinale cu scorul general de 8-2.