AcasăEvenimentSportBăimăreanul Paul Batin marchează și Brașovul produce surpriza etapei! Șumudică dat afară...

Băimăreanul Paul Batin marchează și Brașovul produce surpriza etapei! Șumudică dat afară după meci!

FC Vaslui, una dintre formatiile candidata la ocuparea primelor pozitii in clasament, a pierdut surprinzator partida sustina in deplasare pe terenul lui FC Brasov, scor 2-1.

„Galben-verzii” au sosit sub Tampa cu ideea clara de castiga, pentru a strange lupta pentru titlu. Totusi, elevii lui Sumudica nu au fost foarte convingatori in primele minute, astfel ca gazdele au deschis scorul inca din minutul 10.

Iulian Popa a marcat cu un sut superb, de la 18 metri, fara speranta pentru Dani Coman.

Oaspetii s-au aruncat in atac dupa ce au incasat golul, insa tot „stegarii” au fost mai periculosi, Coman respingand cu emotii un sut-centrare trimis de acelasi Popa.

Imediat dupa pauza, Vasluiul putea restabili egalitatea, dar Taborda s-a opus sutului lui Sburlea. Sumudica a fortat, introducandu-l pe Dacian Varga, iar fostul jucator al Sportului a marcat in minutul 64, la prima atungere de balon.

Brasovul a revenit in ofensiva iar Georgian Paun a izbit bara transversala in minutul 72, cu un sut frumos, peste Coman. Imediat, gazdele au reusit sa inscrie, Batin preluand de langa Varela si punctand cu un sut plasat excelent la coltul lung.

Doar 3 minute mai tarziu, Dani Coman a fost intins serios de executia lui Velayos. Faza a continuat iar balonul a ajuns la Caue, care a fost atacat criminal de jucatorului Brasovului. Velayos a primit direct cartonasul rosu.

Pana la final, moldovenii au atacat aproape cu disperare, insa au irosit doua ocazii mari si au parasit terenul invinsi.

FC Braşov: Taborda – Velayos, Machado, Munteanu, Ionescu – Viveiros, Mateiu, Bruno Madeira, I. Popa (David ’80) – Buga (Păun ’57), Batin (Hadnagy ’82). Antrenor: Adrian Szabo.

FC Vaslui: Coman – Celeban (Gheorghiu ’82), Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Antal, Caue, Tukura (Sburlea ’46), Sânmărtean – M. Niculae, Stanciu (Varga ’63). Antrenor: Marius Şumudică.
Cartonaşe galbene: Ionescu ‘3. I. Popa ’43, Machado ’67, Madeira ’84 / Varga ’72.
Cartonaş roşu: Valayos ’77.
Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Valentin Avram, Vasile Marinescu (asistenţi) – Alexandru Tudor (rezervă).
Observatori: Patriţiu Abrudan, Adrian Ionescu.
La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, între care şi 20 de fani vasluieni.

Șumudică, Pa!

Infrangerea suferita de FC Vaslui pe terenul celor de la FC Brasov a involburat serios apele in sanul vicecampioanei, masurile putand ajunge pana la demiterea antrenorului Marius Sumudica.

Imediat dupa intalnirea de sub Tampa, finantatorul „galben-verzilor”, Adrian Porumboiu, a ordonat o sedinta extraordinara, chiar in vestiar.Negru de suparare, Porumboiu i-a reprosat antrenorului tactica folosita in meciul de la Brasov, decizia la cald fiind una drastica – demiterea lui Sumudica.

Postul GSpTV anunta ca omul de afaceri i-a transmis lui Sumudica faptul ca nu mai are rost sa vina in vestiar dupa ce va sustine conferinta de presa.

„Eu vin de la conferinta, nu stiu ce a facut domnul Porumboiu in vestiar si ce a zis”, a replicat Sumudica la DigiSport.

Inaintea partidei de duminica seara, Marius Sumudica anunta ca tocmai si-a prelungit contractul cu FC Vaslui pentru doua sezoane.