AcasăEvenimentSportADIO, EUROPA! - Steaua a pierdut la Villarreal și iese din Europa...

ADIO, EUROPA! – Steaua a pierdut la Villarreal și iese din Europa League

ADIO, EUROPA!Echipa de fotbal Steaua București a ratat calificarea în șaisprezecimile de finală ale Europa League după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul din deplasare cu echipa spaniolă Villarreal, disputat joi pe stadionul El Madrigal în Grupa L a competiției.

Steaua nu a reuşit minunea în Spania. Vicecampioana României a ratat dramatic calificarea în primăvara europeană. Dacă meciul s-ar fi terminat 2-2, steliștii erau calificați. Sansone a marcat pentru Villareal în prima repriză, în minutul 15, iar Achim a egalat în repriza a doua în minutul 56. Nu a fost de ajuns. Gabi Tamaş a fost eliminat în minutul 79, iar spaniolii au marcat golul victoriei în minutul 88, prin Trigueros.

În ciuda prestaţiei bune a Stelei astăzi, Becali a fost extrem de afectat de rezultat, mai ales că echipa şi-a creat multe ocazii. În iarnă, lucrurile se vor schimba, conducerea vicecampioanei promiţând transferuri importante.

I-am anunţat deja pe jucătorii care vor pleca. În iarnă, se vor schimba multe lucruri. Dar nu ştiu exact ce voi face, pentru că nu aţi văzut: iau cei mai buni jucători şi la Steaua nu dau randament. Eu vreau să iau 7-8 jucători, care să schimbe faţa echipei„, a spus Becali, la sport.ro.

Întrebat despre prestaţia jucătorilor de azi, Becali a fost extrem de nemulţumit de Boldrin, Pintilii şi De Amorim, cu menţiunea că despre acesta din urmă a avut şi cuvinte de laudă.

Asta e situaţia, am avut ocazia să marcăm de mai multe ori şi nu a intrat. Despre Boldrin nu pot să spun nimic, dar s-ar putea să îşi piardă locul de titular. De Amorim a ratat, trebuia să o bage în poartă, dar e jucător valoros. De Pintilii mai sunt nemulţumit, a pierdut toate baloanele în prima repriză„, a mai spus Becali.

Nici Golubovic nu a scăpat de critici. „Lui Golubovic îi e frică de minge, el deviază doar pentru a scăpa repede de balon. Dar nu aveai ce să faci, aveai de ales între el şi Tudorie„, a mai spus latifundiarul, pentru ca apoi să facă referire şi la prestaţia lui Tamaş: „Face prea multe greşeli, nu e concentrat„.

58499d2f95f9cfb717807bb4

Echipele de start:

Villarreal: 1. Sergio Asenjo — 2. Mario Gaspar, 5. Mateo Musacchio, 6. Victor Ruiz, 11. Jaume Coste — 8. Jonathan dos Santos, 14. Manu Trigueros , 21. Bruno Soriano (căpitan), 20. Roberto Soriano — 17. Cédric Bakambu, 18. Nicola Sansone. Antrenor: Fran Escriba.
Rezerve: 13. Andres Fernandez — 10. Pato, 12. Alvaro, 16. Rodrigo Hernandez, 22. Antonio Rukavina, 24. Rafael Borre, 29. Leonardo Suarez.

Steaua: 1. Florin Niță — 4. Gabriel Tamaș, 21. Wilfried Moke, 13. Alin Toșca, 15. Marko Momcilovic — 44. Gabriel Enache, 6. Mihai Pintilii (căpitan), 55. Alexandru Bourceanu, 29. William de Amorim — 77. Adrian Popa, 27. Fernando Boldrin. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Rezerve: 33. Eduard Stăncioiu — 9. Alexandru Tudorie, 14. Bojan Golubovic, 17. Antonio Jakolis, 19. Adnan Aganovic, 20. Vlad Achim, 23. Ovidiu Popescu.

Arbitru: Manuel Graefe; arbitri asistenți: Holger Henschel, Mike Pickel; arbitri asistenți adiționali: Robert Hartmann și Marco Fritz; arbitru de rezervă: Christian Gittelmann (toți din Germania)

Delegat UEFA: Marina Tașcian (Armenia), Observator UEFA pentru arbitri: Michel Piraux (Belgia)

Tehnicianul Laurențiu Reghecampf s-a declarat dezamăgit pentru ratarea calificării, deși jocul prestat de elevii săi a fost unul bun.

„Suntem dezamăgiţi pentru că nu ne-am calificat, dar jocul a fost unul bun. Cred că toţi băieţii au alergat foarte mult şi s-au dăruit, sunt mulţumit de ei. Dacă eram puţin mai concentraţi la unele momente şi un pic mai curajoşi, poate altul era rezultatul. Păcat pentru că nu ne-am calificat”, a spus Reghe, la sport.ro.

Antrenorul Stelei și-a îndreptat atenția apoi asupra lui Gulobovic, care a evoluat accidentat.„Golubovic joacă având o fractură. De aceea am decis să jucăm la început cu Adi Popa vârf şi abia apoi să îl introducem pe „Golu”. E normal că faţa echipei s-a schimbat când a intrat un atacant de talia lui”, a spus Reghecampf, care a mai spus că echipa va arăta altfel odată ce se vor face transferurile în următoarea pauză competițională: „Cu siguranţă echipa va arăta altfel din iarnă, după transferuri. Uitaţi-vă şi la actuala echipă, sunt mulţi jucători care au crescut de la meci la meci. Dar trebuie avută răbdare. Din ce am văzut în această seară, am mari speranţe”.