AcasăEvenimentSportWTA STUTTGART – Sara Errani este adversara de vineri a Simonei Halep...

WTA STUTTGART – Sara Errani este adversara de vineri a Simonei Halep în sferturile de finală

Jucătoarea italiană de tenis Sara Errani va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 731.000 de dolari, după ce a învins-o joi pe kazaha Zarina Dias, 6-4, 6-1.

În optimi, Halep, a doua favorită a turneului, s-a impus în fața spaniolei Garbine Muguruza (Spania), cu 3-6, 6-1, 6-3. Constănțeanca are 1-1 în meciurile directe cu Errani, pe care a învins-o anul trecut la Doha cu 6-2, 6-0, în 52 de minute.

Jucatoarea de pe locul 15 WTA a afirmat ca are probleme medicale, resimtind oboseala din ultimul timp.
”Va spun adevarul, sunt atat de obosita dupa meciurile din Fed Cup. Din fericire am mai avut o zi libera la Stuttgart, dar in timpul meciurilor se simtea oboseala. De la turneul de la Rio, n-am avut nicio saptamana libera”, a afirmat Sara Errani.
Potrivit unui comunicat oficial, intalnirea se va disputa vineri, de la ora 15:00.

Presa internationala ofera primele reactii despre partida pe care Simona Halep o va disputa in sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart.

”Meciul dintre Sara Errani si Simona Halep se anunta a fi cel mai spectaculos sfert de la Stuttgart” – OK Tennis.
”Sara o va intalni in sferturi pe Simona Halep, numarul 3 mondial. Pana acum s-au mai intalnit de doua ori, iar scorul e egal. Cele doua partide au avut insa loc pe o suprafata dura” – tennis.it.
”Sara Errani a inregistrat in primul tur prima victorie a ei in fata unei jucatoare clasate in top 10 WTA, cand a ivnins-o pe Agnieszka Radwanska. Acum, in sferturi urmeaza Simona Halep” – WTA.