AcasăEvenimentSportWIMBLEDON - Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală

WIMBLEDON – Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală

WIMBLEDON Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 5 WTA, a fost eliminată marți de germana Angelique Kerber, nr. 4 mondial, după două seturi, 7-5, 7-6 (7-2), în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon.

WIMBLEDON Simona Halep a cedat după o oră și 33 de minute, în fața unei adversare care a fost la conducerea jocului.

În primul set au fost opt breakuri consecutive: Angelique Kerber a condus cu 2-0, 3-1, 4-2 și 5-3, apoi Halep a avut o revenire și a egalat la 5, însă românca a pierdut primul set după o dublă greșeală.

Jucătoarea germană nu a fost niciodată condusă nici în setul 2 și a avut la un moment dat 5-3, dar Halep a avut o nouă revenire și a urmat un tie-break, în care Kerber s-a impus.

Jucătoarea germană o va întâlni în semifinale pe învingătoarea dintre americanca Venus Williams și kazaha Iaroslava Șvedova.

Românca rămâne cu 250.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA pentru accederea în sferturi de finală.

Kerber, câștigătoare a titlului la Australian Open anul acesta, are un bilanț defavorabil în întâlnirile cu Halep, având două victorii, față de trei ale româncei.

Simona Halep, învinsă anul trecut în primul tur la All England Club, a fost semifinalistă la Wimbledon în 2014.