AcasăEvenimentSportVOLEI: Știința Explorări - VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (15, 9, 21)

VOLEI: Știința Explorări – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (15, 9, 21)

Știința Explorări: Suson, Păștean, Socaciu, Negrean, Răileanu, Țuțea, Tofan (libero). Au mai jucat: Balog (libero) și Moisa. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Piatra Neamț: Cazacu, Bălan, Mocanu, Lupu, Vițelaru, Iosif, R. Gavril (libero). Au mai jucat: Predescu, Predius și Kiss. Antrenori: Dan Gavril și Nicolae Buruș

Au arbitrat: Tudor Pop și Nicolae Cristea (Cluj Napoca). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău)

Evoluția scorului:

setul I: 2-2, 7-2, 9-7, 16-9, 19-12, 21-13, 25-15

setul II:  7-2, 15-4, 23-8, 25-9

setul III: 3-3, 8-6, 12-8, 13-12, 19-15, 22-17, 23-21, 25-21

Știința Explorări a obținut azi una dintre cele mai clare victorii, din îndelungata istorie a confruntărilor cu echipa din Piatra Neamț. După dușul rece suferit în etapa precedentă la București cu Dinamo, băimărenii au intrat foarte motivați pe teren și nu au lăsat nicio șansă adversarilor. Cu excepția unei scurte perioade de relaxare în setul III, băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop au jucat la turație maximă pe toată durata partidei și victoria a venit, astfel, foarte ușor.

Oaspeții alcătuiesc o echipă tânără, de perspectivă, dar care azi nu a reușit să facă față experimentatei echipe băimărene.

Patriciu Păștean (Știința Explorări): A fost un meci greu, dar noi ne-am pregătit intens și am jucat bine. Serviciul nostru a fost foarte bun, preluarea la fel, ridicătorii inspirați și totul a mers azi în jocul echipei noastre. Urmează și alte meciuri cu Piatra Neamț și sper să câștigăm și în Cupa României.

Traian Rad Tăut (președ. exec. Știința Explorări): Mă bucur că după discuția avută acum două zile, băieții au înțeles că trebuie să trateze foarte serios acest meci, pentru că vor avea în față o echipă bună. Sperăm să trecem de Piatra Neamț și în Cupa României.

Dan Gavril (antrenor princ. VCM LPS Piatra Neamț): Azi am făcut un joc foarte slab, la toate capitolele. Am mai mișcat ceva ăn setul 3, dar a fost mult prea puțin. A fost o victorie meritată a echipei din Baia Mare.