AcasăEvenimentSportVOLEI: Ştiința Explorări și VCM LPS Piatra Neamț joacă marți, de la...

VOLEI: Ştiința Explorări și VCM LPS Piatra Neamț joacă marți, de la ora 17, pentru un loc în turneul final al Cupei României

Știința Explorări va întâlni, pe teren propriu, marţi, 4 martie, cu începere de la ora 17.00, în manșa a doua din sferturile Cupei României, VCM LPS Piatra Neamţ (în tur, Explorări s-a impus în deplasare cu 3-1).

Partida va fi arbitrată de Nicolae Cristea (Cluj Napoca) și Daniel Hadade (Zalău). Observator FRV va fi Vasile Dușa (Zalău).

Meciurile tur din sferturile de finală, ale Cupei României la volei masculin, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

VCM LPS Piatra Neamţ – Ştiinţa Explorări Baia Mare 1-3 (-18, -19, 20, -18)

Dinamo Bucureşti – SCMU Craiova 3-0 (19, 21, 18)

CSVM Zalău – Unirea Dej 3-1 (-24, 19, 12, 18)

Tomis Constanţa – Arcada Galaţi (marți, 4 martie)

Manşa a doua se dispută după următorul program:

Arcada Galaţi – Tomis Constanţa (se joacă la Constanţa, miercuri, 5 martie)

SCMU Craiova – Dinamo Bucureşti (miercuri, 5 martie)

Ştiinţa Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamţ (marţi, 4 martie, ora 17)

Unirea Dej – CSVM Zalău (miercuri, 5 martie)

Echipele care câştigă cele mai multe seturi, în cele două manșe, se califică la turneul final. Dacă setaverajul este egal, după meciul retur se joacă “set de aur” pentru stabilirea echipei calificate.