AcasăEvenimentSportVolei: Știința Explorări Baia Mare - CSM București 3-0 (19, 23, 14)

Volei: Știința Explorări Baia Mare – CSM București 3-0 (19, 23, 14)

Știința Explorări: Suson, Păștean, Socaciu, Negrean, Răileanu, Țuțea, Tofan (libero). Au mai jucat: Veber și Moisa. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

CSM București: Macovei, Butuc, Alecsăndruț, Aldea, Andone, Bontea, Prunișoară (libero). Au mai jucat: Mihărtescu, Măcicășan și Dumitru. Antrenori: Vicențiu Dumitrescu și Corneliu Andrieș

Au arbitrat: Dan Buhățel și Andrei Savu (Cluj Napoca)

Observator FRV: Ioan Bogendorfer (Cluj Napoca)

Evoluția scorului:

setul I: 2-2, 2-4, 8-7, 13-9, 16-14, 22-17, 25-19

setul II: 4-4, 8-5, 12-6, 16-14, 19-18, 19-20, 21-22, 24-22, 25-23

setul III: 8-5, 10-8, 14-10, 18-11, 20-13, 25-14

Știința Explorări a debutat cu dreptul în noua ediție de campionat. Băimărenii au învins pe CSM București cu 3-0, în sala Universității de Nord, după un meci pe care l-au controlat în permanență.

După câteva mingi de tatonare, gazdele s-au desprins de adversar destul de ușor, datorită în principal serviciilor bine plasate, care i-au pus în dificultate pe oaspeți. Explorări a câștigat primul set cu 25-19, actul secund debutând în aceeași notă de dominare a băimărenilor. Schimbările efectuate în sextetul bucureștenilor au dat însă roade și pe fondul de relaxare al elevilor lui Marius Botea și Sorin Pop, CSM a preluat conducerea cu 20-19. Lucrurile au reintrat în normal după al doilea timp de odihnă solicitat de Explorări, care și-a adjudecat până la urmă setul cu 25-23. Setul al treilea (25-14), a fost fără istoric, deoarece băimărenii au jucat dezinvolt și nu au comis prea multe erori. Oaspeții au terminat meciul fără libero în teren și s-au întors acasă fără niciun punct din această deplasare.