AcasăEvenimentSportVolei: Ştiinţa Explorări Baia Mare a invins categoric Unirea Dej

Volei: Ştiinţa Explorări Baia Mare a invins categoric Unirea Dej

Ştiinţa Explorări s-a impus în această seară, cu 3-0, în derby-ul cu Unirea Dej, după o partidă mult mai echilibrată decât o arată scorul.

Băimărenii au început în forţă şi au reuşit să domine primul set, conducând chiar şi la 6 puncte distanţă (19-13). Cu toate acestea, dejenii nu s-au resemnat şi au revenit în joc, reuşind chiar să preia conducerea (22-23). Din fericire, elevii lui Marius Botea au avut un final de set foarte bun şi au reuşit, după 33 de minute, să se impună cu 29-27.

În setul doi oaspeţii au fost cei care au reuşit să preia conducerea încă de la debut (1-6, 5-8, 12-16), dar băimărenii au revenit, au forţat şi au reuşit să egaleze situaţia de pe tabelă, 19-19. Mai mult, pe final de set gazdele au fost mult mai atente şi au profitat, cu succes, de orice eroare a adversarilor, reuşind să câştige cu 28-26 (33 de minute).

Cu un avans de 2-0 la seturi, băimărenii au fost mult mai siguri pe ei în setul trei, pe care l-au câştigat ceva mai uşor, cu 25-22, reuşind să obţină o victorie clară, dar şi cele 3 puncte puse în joc.

* Ştiinţa Explorări: Suson, Păştean, Cuciureanu, Negrea, Răileanu, Ţuţea, Tofan (libero)
* Unirea Dej: Dascălu, Tofan, Coasă, Cuk, Didorciuc, Dincă, Rus (libero)