AcasăEvenimentSportVOLEI - Remat Zalău se impune în patru seturi în faţa vicecampioanei,...

VOLEI – Remat Zalău se impune în patru seturi în faţa vicecampioanei, Explorari Baia Mare

Derbyul etapei a XXI-a,s-a desfăşurat la poalele Meseşului, unde Remat Zalău a primit vizita maramureşenilor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare. Practic a fost o reeditare a finalei din sezonul trecut, când Remat Zalău a devenit campioană în dauna celor de la Baia Mare. Oaspeţii ocupau locul 4 înaintea etapei şi au venit foarte încrezători la poalele Meseşului. Obiectivul echipei antrenate de Marius Botea, pentru acest meci, a fost acela de a „smulge” cel puţin un punct campionilor. Însă socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din târg, iar băimărenii s-au întors cu „tolba goală”, în capitala Maramureşului, scrie sportul salajean.ro.Remat Zalău s-a impus cu scorul de 3 – 1 şi rămâne în continuare pe prima poziţie în clasament. Ca atare, primele două seturi au fost controlate de zălăuani, însă băimărenii au ţinut aproape. În primul set, Adrian Feher şi compania au condus cu (8 – 7) la primul time – out tehnic, iar la cel de-al doilea avantajul era tot de un punct (16 – 15). Pe final campionii s-au desprins şi s-au impus la patru puncte diferenţă (25 – 21). În parţialul al doilea, oaspeţii au încercat să restabilească egalitate, însă chiar dacă au condus în câteva rânduri, (13 – 14), (15 – 16) şi (17 – 18), Remat s-a impus în cele din urmă la trei puncte (25 – 22). Multă lume se aştepta ca şi setul al treilea să revină zălăuanilor, însă oaspeţii nu au fost de acord. Băimărenii au condus la primul moment de pauză (6 – 8), dar şi la cel de-al doilea (14 – 16). Ce a urmat? Campioana a contabilizat doar un punct, iar adversarii nu mai puţin de nouă! S-a terminat (15 – 25) şi va trebui să ne uităm bine să vedem când a mai pierdut Remat un set pe teren propriu de-o aşa manieră.

Vicecampionii României au prinsi aripi după acest set şi au demarat în trombă spre câştigarea celu-i de-al patrulea, care ar fi putut stabili egalitatea şi implicit aducearea a cel puţin un punct în tabăra maramureşenilor. A fost un set extrem de disputat, presărat cu greşeli tehnico – tactice de ambele tabere. Chiar dacă Remat a condus şi cu trei puncte (13 – 10), Dan Borota şi compania au revenit şi au egalat la 23. Cam atât a rezistat echipa lui Marius Botea în faţa campioanei. Au urmat două mingi adjudecate de zălăuani, ultima fiind câştigată de Peter Nagy. Victorie importantă pentru campioana României, care acum se pregăteşte pentru meciul de la VCM LPS Piatra Neamţ, partidă ce va avea loc sâmbătă cu începere de la ora 16.00.

Remat Zalău: Răzvan Mihalcea, Mihai Ciupe, Mihai Mărieş, Nagy Peter, Şerban Paşcan, Andrei Stoian, Andrei Laza, Massinatori Dias, Michalis Sarikeisoglou şi Athanasios Terzis. Antrenori: Mariusz Sordyl (principal) şi Ovidiu Macarie (secund)

Ştiinţa Explorări Baia Mare: Andrei Veber, Păștean, Socaciu, Dan Borota, Răileanu, Robert Tușean, Ciprian Tofan (libero), Teuşan, Vlad Negrean, Kecskemeti Peter, Mititelu și Ciprian Neamț. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop.