AcasăEvenimentSportVolei masculin: Știința Explorări - SCMU Craiova 0-3 (-19, -23, -17)

Volei masculin: Știința Explorări – SCMU Craiova 0-3 (-19, -23, -17)

Explorări: Răileanu, Veber, Cuciureanu, Socaciu, Țuțea, Suson, Tofan (libero). Au mai jucat: Păștean, Negrean, Moisa și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

SCMU Craiova: Vînătoru, Lică, Milotin, Aleksic, Stevanovic, Voinea, Jovic (libero). Au mai jucat: Dumitrache și Ghionea. Antrenori: Dănuț Pascu și Claudiu Mitru

Au arbitrat: Bogdan Stoica (București) și Dan Buhățel (Cluj Napoca). Observator FRV: Cornel Malaxia (București).

0-2, 4-3, 8-6, 8-8, 9-13, 13-17, 14-19, 17-25

Știința Explorări a pierdut fără drept de apel meciul decisiv cu SCMU Craiova și a terminat sezonul regulat pe locul 6. Băimărenii au început foarte prost meciul, oltenii reușind să facă 5 puncte consecutive, profitând de preluarea deficitară a gazdelor. Cu toate eforturile depuse, Explorări n-a mai reușit să revină în joc și oaspeții au câștigat primul set cu 25-19. Lucrurile păreau să să se îndrepte în setul secund, dar craiovenii s-au impus din nou, cu 25-23. Ultimul set a fost adjudecat, foarte clar de SCMU Craiova cu 25-17, băimărenii rămânând datori în fața suporterilor, în primul rând la capitolul atitudine.

În prima fază a play-off-ului, Știința Explorări va întâlni pe CSVM Zalău. Se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, primul și al treilea joc, dacă va fi necesar, urmând să se dispute la Zalău.