AcasăEvenimentSportVolei masculin: CSVM Zalău - Știința Explorări Baia Mare 1-3 (17, -19,...

Volei masculin: CSVM Zalău – Știința Explorări Baia Mare 1-3 (17, -19, -20, -25)

CSVM Zalău: Lamb, Nagy, Krause, Bala, Birău, Mihalcea, Feher (libero). Au mai jucat: Tebieș și Cherebeleață. Antrenori: Aurel Vlaicu și Bogdan Nicolae

Explorări Baia Mare: Raileanu, Negrean, Cuciureanu, Socaciu, Țuțea, Suson, Tofan (libero). A mai jucat: Veber. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Au arbitrat: Tudor Pop (Cluj Napoca) și Paul Szabo-Alexi (Oradea). Observator FRV: Dan Negroiu (Timișoara).

2-7, 10-16, 16-18, 21-21, 24-23, 25-27

Știința Explorări a produs surpriza penultimei etape a sezonului regulat, reușind să învinga, în deplasare pe CSVM Zalău, cu 3-1.

Lucrurile nu au început deloc bine pentru oaspeți. Aceștia au greșit multe servicii și au avut o preluare nesigură, astfel că zălăuanii s-au impus clar în primul set cu 25-17. Apoi, băimărenii au început să servească bine și gazdele au construit mult mai greu atacurile. Explorări a preluat inițiativa și a câștigat următorul set cu 25-20. CSVM Zalău a dat semne de revenire în setul 3, când a condus cu 13-10. Un time-out solicitat inspirat de antrenorii Marius Botea și Sorin Pop a tăiat însă elanul gazdelor și băimărenii au făcut 5 puncte consecutive, după care s-au impus cu 25-20. Setul 4 a fost cel mai animat. Explorări a condus cu 16-10 și 21-18, dar gazdele au egalat, 21-21, și au avut chiar două mingi de set. Băimărenii nu au cedat și au câștigat până la urmă setul în prelungiri, cu 27-25.

Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): Îmi felicit echipa pentru jocul prestat în ultimele trei seturi. Am obținut o victorie care s-ar putea să cântărească greu în stabilirea clasamentului, la finalul sezonului regulat.

Etapei a 21-a a campionatului, penultima a sezonului regulat, s-a încheiat cu următoarele rezultate:

– VCM LPS Piatra Neamț – Tomis Constanța 1-3 (-19, 23, -21, -24)

– Dinamo București – Arcada Galați 3-0 (17, 15, 16)

– CSM București – Unirea Dej 0-3 (-20, -21, -23)

– CSVM Zalău – Știința Explorări Baia Mare 1-3 (17, -19, -20, -25)

– SCMU Craiova – Phoenix Șimleu Silvaniei 3-0 (15, 23, 26)

– Universitatea Cluj Napoca a stat

Clasament: 1. Tomis Constanța 51p (18 meciuri jucate), 2. CSVM Zalău 44p (19), 3. SCMU Craiova 43p (18), 4. Dinamo Bucureşti 38p (19), 5. Explorări Baia Mare 37p (19), 6. Unirea Dej 36p (19), 7. Arcada Galaţi 20p (19), 8. Phoenix Şimleu 17p (19), 9. VCM LPS Piatra Neamţ 16p (18), 10. CSM Bucureşti 5p (19), 11. Universitatea Cluj 2p (19).