AcasăEvenimentSportVOLEI. ETAPA A 7-A - Banatul Caransebeș - Știința Explorări 3-2

VOLEI. ETAPA A 7-A – Banatul Caransebeș – Știința Explorări 3-2

VOLEI. ETAPA A 7-A Știința Explorări se întoarce acasă cu un punct de la Caransebeș, după un meci în care a condus cu 2-0 la seturi. Primele acte ale partidei au fost la discreția oaspeților, care s-au impus cu 25-18 și 25-21.

Echipa gazdă și-a revenit însă în setul 3, pe care l-a început în avantaj, 4-1 și 8-4. În continuare, băimărenii au alergat după egalare, pe care au reușit-o abia la scorul de 23-23.

Finalul a aparținut însă formației din Caransebeș, care a câștigat setul la limită, cu 25-23.

În seturile 4 și 5 Banatul a jucat mult mai bine și s-a impus cu 25-21 și 15-9.

După această etapă, Explorări rămâne pe locul 7 în clasament, la o diferență de trei puncte față de Banatul Caransebeș (locul 8).

Caransebeș: Teleleu 3p, Gemănariu 26p, Mejia 9p, Carabali 1p, Korniienko 12p, Petrusevics 12p, Diaconescu (libero). Au mai jucat: Kurppa, Eminovic 11p și Kullo. Antrenori: Răzvan Parpală și Fabian Birău.

Explorări: Râpeanu, Cherbeleață 29p, Coasă 12p, Kovacs 7p, Nagy 2p, Didorciuc 17p, Olar (libero). Au mai jucat: Kaszap 3p, Lupu 2p și Sushko 3p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Cristian și Marius Șanta (Cluj Napoca). Obsrevator FRV: Ioan Buhățel (Dej).

Rezultatel etapei a 7-a, din faza a II-a a campionatului:

Grupa 1-6

– Arcada Galați – CSM București 3-0

– SCMU Craiova – Tricolorul LMV Ploiești 3-1

– CSVM Zalău – Steaua București 3-1

Clasament grupa 1-6: 1. CSVM Zalău 70p, 2. Arcada Galați 67p, 3. SCMU Craiova 65p, 4. Steaua București 60p, 5. Tricolorul LMV Ploiești 52p, 6. CSM București 34p.

Grupa 7-12

– Știința Bacău – Universitatea Cluj 3-0

– Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț 3-0

– Banatul Caransebeș – Știința Explorări 3-2

Clasament grupa 7-12: 7. Știința Explorări 44p, 8. Banatul Caransebeș 41p, 9. Știința Bacău 37p, 10. Unirea Dej 25p, 11. Universitatea Cluj 22p, 12. VCM LPS Piatra Neamț 5p.