AcasăEvenimentSportVOLEI. DIVIZIA A – Știința Explorări a obținut victoria în disputa cu...

VOLEI. DIVIZIA A – Știința Explorări a obținut victoria în disputa cu CSM București

VOLEI. DIVIZIA A Victorie prețioasă de trei puncte obținută de Știința Explorări în fața unui adversar incomod, după un meci presărat cu mulți nervi.

Băimărenii au început timid meciul și s-au văzut conduși cu 8-4 la primul timp tehnic de odihnă. În continuare blocajul gazdelor a funcționat însă excelent și Explorări a câștigat lejer primul set cu 25-16. În setul doi bucureștenii au riscat totul și au atacat fiecare minge în forță, Bontea fiind extrem de eficient. Această tactică a dat rezultate și CSM s-a impus cu 25-22. Setul trei a fost extrem de echilibrat și a fost câștigat de băimăreni în prelungiri, cu 26-24, după un atac în aut al oaspeților.

Bucureștenii au făcut un mare scandal după ultima minge, secundul Marian Rădulescu văzând cartonașul roșu. Fapt ne mai întâlnit la un meci de volei disputat în Baia Mare, Marian Rădulescu a distrus cu această ocazie un scaun din sala polivalentă.

Setul patru, care avea să fie și ultimul, a fost câștigat de gazde tot la limită, cu 25-23, cu mari emoții, după ce oaspeții au condus cu 22-21.

839w922858

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): Am făcut multe greșeli în acest meci dar este bine că am luat trei puncte, care ne mențin în lupta pentru un loc în grupa 1-6, la finalul sezonului regulat.

Mihai Coasă (căpitan Știința Explorări): Am întâlnit un adversar dificil, dar noi ne-am făcut singuri meciul greu prin erorile neforțate comise. Important este însă că s-a terminat cu bine.

Știința Explorări va evolua din nou în fața propriilor suporteri luni, de la ora 18, când va întâlni formația VCM LPS Piatra Neamț, în prima manșă din sferurile Cupei României.

Știința Explorări Baia Mare – CSM București 3-1 (16, -22, 24, 23)

Explorări: Kaszap 3p, Cherbeleață 17p, Kovacs 12p, Coasă 6p, Didorciuc 17p, Țuțea 2p, Domingos (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Lupu și Sushko 5p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

CSM București: Teotoc, Bontea 21p, Vologa 7p, Iftime 3p, Romanescu 9p, Aldea 5p, Mata (libero). Au mai jucat Cătălin Miron 7p, Zhelyazkov 3p, Dumitru 5p, Dediulescu 1p, Milotin 2p, Ioniță și Cămui (libero). Antrenori Iulian Pâslaru și Marian Rădulescu.

Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiești) și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).