AcasăEvenimentSportVolei. Cupa României. După numai două zile, Explorări și Tomis se întâlnesc...

Volei. Cupa României. După numai două zile, Explorări și Tomis se întâlnesc din nou!

Miercuri, Ştiinţa şi Tomis se întîlnesc în sferturile Cupei României. În urma eşecului suferit luni pe teren propriu de Ştiinţa Explorări Baia Mare în faţa celor de la Tomis Constanţa, dobrogenii au preluat poziţia de lider, în timp ce elevii lui Marius Botea şi Sorin Pop II, au căzut pe locul III.
Căpitanul echipei băimărene, Robert Ţuţea consideră că nu este un capăt de ţară, sperând într-o victorie în etapa viitoare la Zalău:
„Nimic nu este perfect şi a venit şi prima înfrângere. Noi o aşteptam, nu ştiu dacă în acest meci sau cu Zalăul sau în retur. Dar nimic nu este pierdut, până acum totul a decurs mai bine decât ne aşteptăm noi, deoarece avem doar o înfrângere după opt etape. Vine meciul de sâmbătă de la Zalău, unul mai accesibil în care încercăm să facem o surpriză, deoarece Remat este o echipă în eclipsă de formă şi am înţeles că până miercuri nici măcar nu se antrenează. Mulţumim spectatorilor care au fost alături de noi şi sperăm sa ne ajute şi în meciurile cu adversarii mai slab cotaţi”.
Dan Borota, fost jucător la Ştiinţa Explorări, căpitanul echipei dobrogene, s-a arătat bucuros pentru victorie şi pentru revederea cu foştii coechipieri:
”Mă bucur pentru victoria care ne-a urcat pe primul loc. Oarecum e greu, dar, în acelaşi timp, e şi o plăcere să-i revăd pe colegii mei de anul trecut. Asta e, jucătorii profesionişti se mută de la o echipă la alta şi uneori trebuie să joci şi împotriva celor de acasă”, a menţionat Dan Borota.

Marius Botea antrenorul studenţilor băimăreni, consideră că înfrângerea se datorează numeroaselor greşeli pe finalul seturilor. El spera într-o victorie, mai ales că oaspeţii au avut doi jucători indisponibili: ”Am întâlnit o echipă mai bună. Regret că nu am câştigat, cu toate că ei au avut doi jucători de bază accidentaţi. Am făcut foarte multe greşeli, undeva pe la jumătatea fiecărui set şi asta ne-a costat. Pe final a fost prea târziu sa recuperăm diferenţa de puncte pierdute”.

Miercuri, cu începere de la ora 18:00, Sala polivalentă ”Lascăr Pană” va fi gazda manşei a doua din sferturile de finală ale Cupei României dintre Explorări şi Tomis, partidă care va fi transmisă în direct de postul tv Digi Sport 3. În tur, Tomis s-a impus cu 3-0 (20; 16; 12).
Singura şansă a băimărenilor de a ajunge în semifinale, este ca să îşi adjudece primele trei seturi, după care trebuie să mai câştige şi setul de aur, care se joacă până la 15. Orice alt rezultat, duce Constanţa în semifinalele competiţiei.
Întalnirea va fi condusă de Cristian Şanta (Cluj Napoca) şi Daniel Hadade (Zalău). Observator FRV va fi Angheluş Cotoanţă (Bucureşti).