AcasăEvenimentSportVOLEI - CSVM Zalău - Știința Explorări 3-1

VOLEI – CSVM Zalău – Știința Explorări 3-1

VOLEI Vineri, 16 decembrie, Ştiinţa Explorări a disputat ultimul meci de campionat din acest an la Zalău.

VOLEI  Știința Explorări a luat un set pe terenul vicecampioanei CSVM Zalău, dar nu a reușit să-și îmbunătățească zestre de puncte cu care va încheia anul.

Explorări a început meciul cu Alan Domingos pe postul de trăgător secund, dar experimentul nu a dat rezultatele scontate și gazdele și-au adjudecat primul set cu 25-15.

Din setul secund, brazilianul a revenit pe postul de libero, mutare ce a putut fi operată de arbitrii de la masa oficială în foaia electronică cu mare dificultate, astfel încât între primele două seturi a existat o pauză de 15 minute.

Băimărenii au jucat foarte bine în setul 2, pe care l-au câștigat cu 25-21. Gazdele și-au revenit însă rapid și s-au impus în setul 3 extrem de clar, cu 25-14.

Zălăuanii au continuat să evolueze exact, adjudecându-și și setul 4 cu 25-18, luând astfel toate cele 3 puncte puse în joc.

CSVM Zalău – Știința Explorări Baia Mare 3-1 (15, -21, 14, 18)

Zalău: Valkiers 3p, Gontariu 24p, Mihalcea 3p, Rudnitsky 15p, Linz 15p, Dal Bosco 4p, Feher (libero). A mai jucat: Bălean 5p. Antrenori: Marian Constantin și Bogdan Nicolae.

Explorări: Râpeanu, Cherbeleață 18p, Kovacs 4p, Coasă 7p, Didorciuc 12p, Domingos 1p, Olar (libero). Au mai jucat: Nagy 11p, Kaszap 1p, Sushko și Lupu 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Orade) și Mircea Rus (Cluj Napoca). Observator: FRV Mihai Vlădescu (Brașov).