AcasăEvenimentSportVolei: CSM București - Știința Explorări Baia Mare 3-2 (19, -18, 21,...

Volei: CSM București – Știința Explorări Baia Mare 3-2 (19, -18, 21, -24, 13)

CSM București: Dimitrov, Matei, Milotin, Yuskhevich, Dukic, Bontea, Gavrilovic (libero). Au mai jucat: Aldea, Dumitru, Iftime. Antrenori: Valentin Pereu și Vicențiu Dumitrescu.

Explorări: Răileanu, Hilarius, Păștean, Graham, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Nagy, Sangrey, Râpeanu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Lucian Năstase (Galați) și Lucian Stania (Constanța). Observator FRV: Constantin Ispas (București).

2-1, 5-5, 5-7, 8-7, 12-10, 12-13, 15-13

Știința Explorări se întoarce acasă cu un singur punct din capitală, deși, dacă erau puțin mai atenți, băimărenii puteau câștiga acest meci.

Băimărenii au început crispat partida și CSM a câștigat cu ușurință primul set cu 25-19. Explorări și-a revenit însă rapid și s-a impus în setul secund cu 25-18. Bucureștenii au preluat din nou inițiativa după setul 3, adjudecat cu 25-21, și au fost foarte aproape să obțină toate cele trei puncte. Setul 4, cel mai frumos al meciului, a fost marcat de câteva răsturnări spectaculoase de scor. Explorări a condus cu 17-12, dar CSM a revenit pe serviciul lui Matei și a preluat conducerea cu 18-17. În replică, Graham a servit și el eficient și scorul a devenit 18-21. Gazdele au revenit la conducere cu 24-22, dar băimărenii au salvat două mingi de meci grație unui blocaj ermetic și au dus meciul în prelungiri (24-26). Setul decisiv s-a desfășurat sub semnul echilibrului, dar din păcate Explorări a ratat finalul din cauza propriilor erori, pierzând cu 15-13, după ce a condus cu 13-12.

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): N-am făcut un meci rău, dar din păcate am gafat nepermis pe finalul seturilor 4 și 5. N-am ce să le reproșez băieților, sunt momente delicate în meci, când ai nevoie și de puțin noroc.