AcasăEvenimentSportViitorul lui Hagi a obtinut prima victorie. Rezultate şi clasamentul competiţiei

Viitorul Costanta, echipa detinuta de Gica Hagi, s-a impus in partida disputata, luni seara, in deplasare, scor 3-0, cu Ceahlaul Piatra Neamt, contand pentru etapa a sasea din Liga 1.
Dupa o prima repriza lipsita de goluri, constantenii au explodat in startul partii secunde, inscriind de doua ori in numai cinci minute.
Gabriel Iancu a deschis scorul in minutul 52, cu un sut la coltul lung, iar Chitu a punctat pentru 2-0 in minutul 56, dupa ce l-a driblat pe portarul formatiei gazda.

Oaspetii au marcat din nou in ultimele momente ale jocului, cand Denis Alibec l-a invins pe Jovici cu un sut din prima la coltul scurt.

In urma acestei victorii, prima pentru echipa lui Hagi de la promovarea in Liga 1, Viitorul a parasit zona retrogradarii, urcand pe pozitia a 12-a, cu 12 puncte.

De cealalta parte, Ceahlaul pica pe locul 14, exact deasupra liniei rosii, cu doar patru puncte acumulate in sase etape.

Rezultate înregistrate în etapa a VI-a a Ligii I.
Gaz Metan Mediaş – CS Turnu Severin 2-0, au marcat: Avram ’19, Astafei ’90+1
Oţelul Galaţi – Gloria Bistriţa 1-1, Stromajer ’64 / Markisio ’29
Astra Ploieşti – Concordia Chiajna 6-3, Belica ‘6 (autogol), Ivanovski ‘8, ’27, ’70, Fatai ’19 (penalti), ’38 / Ghionea ’14, Pană ’69, Lung ’80 (autogol)
Rapid Bucureşti – CFR Cluj 3-2, Ilijoski ’49, Grigore ’61 (penalti), ’69 / Ronny ’14, Maftei ’19
CSMS Iaşi – Pandurii Târgu Jiu 0-1, Nistor ’90+1
Dinamo Bucureşti – Petrolul Ploieşti 2-1, Luchin ‘4, Ţucudean ’90+3 / Grozav ’28 Universitatea Cluj – FC Braşov 1-1, V. Dinu ’66 (penalti) / Păun ’77
Ceahlăul Piatra Neamţ – Viitorul Constanţa 0-3, Iancu ’52, Chiţu ’55, Alibec ’90
FC Vaslui – Steaua Bucureşti 3-1, Celeban ’59, Sânmărtean ’83, M. Niculae ’88 / Chipciu ’51.