AcasăEvenimentSportVIDEO - VOLEI: Explorari Baia Mare - Unirea Dej 0-3 intr-un meci...

VIDEO – VOLEI: Explorari Baia Mare – Unirea Dej 0-3 intr-un meci fara istoric

Victoria cu Craiova de pe teren propriu si faptul ca si-a asigurat prezenta in play-off-ul Diviziei A1 nu i-a facut pe voleibalistii Unirii Dej sa se multumeasca doar cu atat. Dejenii s-au deplasat azi la Baia Mare cu gandul numai la victorie si au reusit in doar trei seturi sa castige toate punctele puse in joc. Stiinta Explorari – Unirea Dej 3-0 (16:25, 23:25, 19:25).

Dupa un inceput echilibrat in care Stiinta Explorari a avut un usor avantaj, Unirea a egalat la 8 si apoi a preluat conducerea pe tabela in primul set. Dejenii au condus constant, pastrand avantaj chiar si dupa ce au fost egalati la 11, pentru a se desprinde apoi autoritar in castigatori. Primul set a fost adjudecat facil de Unirea cu 25-16, unul dintre remarcatii din trupa dejeana fiind Silviu Suson.

Setul secund a inceput mai bine pentru gazde. Stiinta Explorari a controlat jocul pe parcursul primelor mingi, dar a fost egalata mai intai la 5, apoi la 10, pentru ca la al doilea time-out tehnic formatia din Baia Mare sa conduca la distanta de doua puncte. Gratie evolutiei determinate si a punctelor aduse de Tofan, Unirea a revenit in forta, a echilibrat disputa si dupa 19-19 n-a mai cedat avantajul de doua puncte pe care l-a pastrat pana in finalul setului.

Cu 2-0 la seturi, Unirea a prins mai mult curaj in ultimul act, cand a condus inca de la primele mingi. Cu un ultim efort, baimarenii au dat semne ca nu vor sa cedeze atat de usor si au egalat de cateva ori pe parcursul setului al treilea, dar n-au reusit sa-i scoata din ritm pe dejeni. Tot Tofan a fost cel care a dus Unirea spre castigarea acestui set cu 25-19.

Aceasta a fost ultima etapa din sezonul regulat al Diviziei A1 la volei masculin, insa Unirea n-a incheiat competitia. Echipa dejeana mai are de jucat doua restante pe teren propriu cu “U” Timisoara si Tomis Constanta, meciuri programate in 3, respectiv 5 martie.

Stiinta Explorari: Neamt, Veber, Kecskemeti, Teusan, Pastean, Tofan – libero, Mititelu, Socaciu, Negrean, Borota – capitan, Raileanu, Tutea. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop;

Unirea Dej: Dumitrache, Pop, Tofan, Coasa, Gheorghita, Dinu, Suson, Cristudor, Dascalu – capitan, Rus – libero 1, Gavris – libero 2, Halchin. Antrenori: Tibor Szilagy si Victor Lazar.