AcasăEvenimentSportVIDEO - NU E CAPAT DE DRUM: HCM Baia Mare – Györi...

VIDEO – NU E CAPAT DE DRUM: HCM Baia Mare – Györi Audi ETO KC 18-26 (9 -13)

Au arbitrat: Andreu Marin Lorente si Ignacio Garcia Serradilla (Spania).
Observator EHF: Klaus Dieter Convents (Belgia).
HCM Baia Mare: Ungureanu (8 interventii), Arenhart (4), Cetateanu – Gjeorgjievska 4, Do Nascimento 4 (3 din aruncari de la 7m), Lobach 3, Buceschi 2, Abbingh 2, Herrem 2, Davydenko 1, Ardean Elisei, Makeeva, Pirvut, Szucs, Tatar, Marin. Antrenori: Tone Tiselj si Grega Karpan.

Györi Audi ETO KC: Herr (19), Grimsbø, Csapo – Müller 8, Loke 7, Kovacsics 6 (4), Aguilar Diaz 2, Bognar-Bodi 1, Korsos 1 (1), Sen 1, Boczko-Hornyak, Knedlikova, Lima de Araujo, Milanovic Litre, Planeta, Szepesi. Antrenori: Ambros Martín si Gábor Danyi.

Aruncari de la 7 m: 3-5 (transformate 3-5).
Minute de eliminare: 4-10.

Inainte de inceputul meciului jucatoarele maghiare au intonat alaturi de cei 250 de suporteri imnul Ungariei. Ei au anuntat federatia europeana de intentia lor si desi risca o amenda de 2.500 euro si-au dus la „indeplinire” vointa.

In prima repriza baimarencele s-au aparat foarte bine, insa au suferit in atac.

Gyor a condus toata repriza, desprinzandu-se la patru goluri pana la finalul celor 30 de minute.

Au fost si cateva decizii controversate ale celor doi arbitri spanioli.

ACTUALIZARE:

În repriza a doua, HCM Baia Mare aleargă din nou după egalare, dar nu reuşeşte să se apropie decât cel mult la trei goluri, prima dată în minutul 43, la scorul de 14-17, ultima dată în minutul 47, la scorul 16-19. Pe final de joc, când zarurile erau deja aruncate, geniala Heidi Loke punctează de patru ori consecutiv pentru echipa sa în două minute şi distanţa creşte, astfel încât meciul se termină cu 18-26, Györi Audi ETO KC dovedindu-şi încă o dată clasa.
Băimărencele sunt pe ultimul loc în grupă după primele două etape, cu două puncte, şi vor evolua în etapa viitoare, în 15 februarie, în deplasare la Viborg, grupare care are cinci puncte şi ocupă locul 3 în grupă.