AcasăEvenimentSportVIDEO: Mutu, înger și demon pentru echipa sa! A marcat un gol...

Adrian Mutu a marcat golul formatiei sale, Ajaccio, in remiza, scor 1-1, de pe teren propriu, cu Valenciennes, din etapa a 21-a a Ligue 1. Atacantul roman a marcat in minutul 30, din apropiere, dupa ce portarul oaspetilor a respins in prima instanta un sut al lui Andre.

Din pacate, evolutia buna a lui Mutu e eclipsata de penaltiul ratat in minutul 67. „Briliantul” a incercat o scarita, insa portarul i-a ghicit intentia. La doua minute de la penaltiul ratat de Mutu, oaspetii au egalat situatia pe tabela de marcaj, prin N’Guette.

Din minutul 63, Valenciennes a jucat in 10 jucatori, Angoua fiind trimis la cabine dupa un fault in calitate de ultim aparator asupra lui Mutu.
Adrian Mutu a facut un meci bun pentru Ajaccio contra lui Valenciennes, insa evolutia sa a fost anulata de un penalti ratat. Coroborat cu faptul ca oaspetii au reusit egalarea, Mutu s-a transformat in calaul lui Ajaccio.
La finalul meciului, atacantul roman a tinut sa-si ceara scuze pentru executia nefericita de la penaltiul pe care l-a tratat cu superficialitate.

„Cand vrei prea multe, uneori se termina prost. Imi cer scuze suporterilor lui Ajaccio, echipei, tuturor fanilor mei pentru felul cum am executat. Eu am ales sa trag asa si-mi asum responsabilitatea”, a scris Mutu pe Twitter.

Cu toate acestea, presa franceza l-a gasit pe Mutu responsabil pentru semi-esecul lui Ajaccio.

„Mutu a ratat un penalti si a privat-o pe Ajaccio de o victorie”, au titrat jurnalistii de la Football365.

„Mutu s-a vazut obligat sa repete lovitura de pedeapsa, iar Penneteau nu i-a mai dat inca o sansa si a parat șutul romanului”, a comentat si Sport 24. Adrian Mutu a ajuns la cota 5 pentru Ajaccio in acest sezon.