AcasăActualitateSocialVIDEO – INTRECERE – Pompierii civili din zece localitatii s-au “batut” sa...

VIDEO – INTRECERE – Pompierii civili din zece localitatii s-au “batut” sa fie cei mai buni (galerie foto)

Prima ediţie a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare pentru situatii de urgenta s-a desfăşurat ieri, 22 aprilie 2012, pe terenul de fotbal din Ulmeni. În competiţie s-au înscris 10 echipaje din localităţile Ulmeni, Băiţa de sub Codru, Ariniş, Gârdani, Bicaz, Ardusat, Sălsig, Asuaju de Sus, Fărcaşa, Băseşti. Concurenţii au parcurs doua probe, pista de îndemânare şi viteză şi dispozitivul de intervenţie. Clasamentul a fost următorul: pe S.V.S.U locul I a fost ocupat de formaţiunea din Ardusat, locul al II-lea de Fărcaşa, locul al III-lea de Ulmeni.

Pentru atitudinea sportivă faţă de celelalte loturi, echipajul S.V.S.U. al localităţii Băseşti a primit diploma fair-play.  Pentru rezultatele obţinute, concurenţii au primit diplome şi cupe oferite de primăria oraşului Ulmeni, care a fost şi organizatoarea concursului fazei zonale. Anul viitor se preconizeaza ca aceasta intrecere sa fie organizata de comuna Bicaz. Următorul concurs se va desfăşura în data de 29.04.2012, în localitatea Lăpuş.