AcasăEvenimentSportVIDEO - Handbal. Liga Națională. Doar o simplă formalitate. HCM Baia Mare...

VIDEO – Handbal. Liga Națională. Doar o simplă formalitate. HCM Baia Mare – Oltchim Ramnicu Valcea 23-30 (8-15)

Excursia Oltchimului în Ardeal (trei meciuri la rând) s-a concluziona in cursul diminetii de sambata cu partida disputata impotriva echipei HCM Baia Mare. Valcencele, care au schiopatat serios in duelurile cu U Jolidon Cluj si HC Zalau, nu isi permiteau inca un meci slab si au reusit sa se impuna fara prea mari batai de cap in fata baimarencelor.
Valcencele nu si-au complicat situatia in meciul cu Baia Mare si au dominat partida inca din startul ei. Dupa o serie de 5 minute fara gol, Oltchimul isi gaseste ritmul si duce scorul la 5-2 in alte 5 minute, elevele lui Voina jucand excelent in aparare. De aici, gazdele nu au mai contat. La pauza erau deja 7 goluri, iar in repriza secunda Voina a rulat intreg lotul avut la dispozitie. Partida nu a avut incrancenarea duelurilor echipei valcene cu Clujul sau Zalaul, iar asta s-a vazut si in scorul final (30-23), care a multumit ambele combatante.

Cu 40 de puncte, Oltchimul continua sa domine Liga Nationala si mai are nevoie de un singur succes pentru a deveni campioana pentru a 18-a oara in istorie. (www.handbalvolei.ro)

HCM Baia Mare (23)
Portari: Matei 10 interventii, Puscas 5 interventii.
Marcatoare: Ciunt 5 (1 din 7m), Puiu 5, Dobromir 3, Maior Pasca 2, Negria 2, Bondar 2, Rudics 2 (2 din 7m), Tomescu 2.

Oltchim Ramnicu Valcea (30)
Portari: Knezovic 16 interventii.
Marcatoare: Elisei 5, Babeanu 4 (2 din 7m), Curea 4, Meirosu 3, Nechita 3, Farcau 3, Vetkova 3, Vizitiu 2, Ozel 2, Bradeanu 1.
Aruncari de la 7m: 3 transformate / 7 acordate – 2 transformate / 4 acordate.