AcasăEvenimentSportVIDEO – FOTBAL UNDER 17 - Un junior de la Boca Juniors...

VIDEO – FOTBAL UNDER 17 – Un junior de la Boca Juniors l-a atacat pe arbitrul care l-a eliminat. Poliţia militară a intervenit

Cazurile de violenţă în fotbalul sud-american nu ţin cont de vârstă. A dovedit-o un junior a echipei Boca Juniors, care l-a atacant pe arbitrul întâlnirii dintre formaţia argentiniană şi brazilienii de la Atletico Mineiro.Partida conta pentru sferturile de finală ale turneului Future Champions, competiţie la care participă formaţiile sub 17 ani de la mai multe cluburi importante ale lumii şi care se desfăşoară în Brazilia.
La finalul prelungirilor, când scorul era 1-1, Named Facundo, unul dintre jucătorii celor de la Boca, i-a reproşat ceva arbitrului pe un ton extrem de nervos. Fără a fi impresionat, centralul i-a arătat argentinianului cartonaşul roşu.

A fost momentul în care nervii lui Facundo au cedat definitiv, acesta burscându-l pe arbitru şi dând startul mai multor minute de incidente. Cu ochii în lacrimi, jucătorul celor de la Boca a căutat în continuare să-şi facă singur dreptate, fiind cu greu oprit de coechipierii săi.
Lucrurile s-au mai calmat abia după ce forţele de ordine şi-au făcut apariţia la marginea terenului.

Sursa: sport-antena3.ro