AcasăEvenimentSportVIDEO - Fotbal. Meci amical: România – Uruguay 1-1 (0-1)

VIDEO – Fotbal. Meci amical: România – Uruguay 1-1 (0-1)

Echipa naţională a României a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu reprezentativa Uruguayului, campioana la zi a Americii de Sud, într-un meci amical disputat pe Arena Naţională.

Uruguayenii au deschis scorul prin Cavani, în minutul 2, „tricolorii” reuşind egalarea prin Bogdan Stancu, în minutul 50.

0-1: Cavani a înscris cu un şut plasat de la 17 metri puţin lateral dreapta la colţul lung al porţii apărate de Tătăruşanu.
1-1:Torje a centrat din partea dreaptă şi Bogdan Stancu a înscris cu o lovitură de cap de la 6 metri.

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Goian, Latovlevici (Găman ’60) – Pintilii (Bourceanu ’46) – Torje, Neagu (C. Lazăr ’46), D. Niculae (B. Stancu ’46), Mutu (Tănase ’75) – M. Niculae (Marica ’46). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira (Fucile ’46), Lugano, Godin, Caceres – Gargano (A. Gonzalez ’68), A. Rios (Eguren ’77), Ramirez – Cavani (Abreu ’60), Suarez, Forlan. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

A fost o primă repriză în care puteam primi 2-3 goluri, dar în repriza secundă am jucat extraordinar. A fost un rezultat echitabil. Am avut un început slab de meci şi greşeli personale. Dar cei care au intrat au jucat bine. Mutu a luptat mult, sînt mulţumit de el. Suporterii ne-au încurajat tot timpul, le mulţumesc că pentru că au fost alături de noi. Sînt jocuri cu adversari puternici în care putem evalua nivelul la care sîntem. Doar aşa putem fi pregătitţi să ne batem cu echipe precum Olanda sau Turcia”, a declarat Piţurcă la Meciul Zilei pe GSP TV.

Sursa: gsp.ro