AcasăEvenimentSportVIDEO – FOTBAL. Liga a IV-a. Seria Sud: Progresul Somcuta – FCMU...

VIDEO – FOTBAL. Liga a IV-a. Seria Sud: Progresul Somcuta – FCMU 2 Baia Mare 2-4

progresul somcuta – fcmu2 baia mare de actualmm

ActualMM.ro va prezinta astazi rezumatul derbiului de ieri disputat la Satulung. Fata in fata au fost Progresul Somcuta Mare, liderul seriei, si FCMU 2 Baia Mare. Meciul a inceput cu un joc al nervilor. Gazdele au contestat dreptul de joc al jucatorilor Urs si Durus dupa ce ambii au primit cartonasul rosu in meciul de liga a doua de pe teren propriu cu Poli Timisoara. In mod normal ei sunt suspendati si de la echipa de liga a doua. Dupa parlamentari, antrenorul oaspetilor a decis sa nu ii introduca in teren si sa ii trimit la vestiare, cu toate ca erau ambii titulari. Meciul a inceput iar oaspetii au ratat prima ocazie in chiar primul minut al jocului. Baimarenii sunt cei care deschid scorul in minutul 23. In prima repriza fazele de poarta lipsesc cu desavarsire, meciul fiind unul de-a dreptul plictisitor. In repriza secunda lucrurile se schimba dupa ce baimarenii marcheaza cel de-al doilea gol, dintr-un penalty.

Jucatorii contestati de gazde, Durus si Urs, merg spre vestiare

Somcutenii se trezesc si incep sa atace, descoperindu-se in aparare. Reusesc sa reduca din diferenta printr-un gol marcat de Attila Piroska. Acesta suteaza din 20 metri iar portarul oaspetilor scapa mingea in poarta. Golul doi este marcat de Bogdan Barle din penalty. Baimarenii revin si reusesc sa marcheze golul trei, revenind la conducere pe tabela. Aproape de finalul jocului, gazdele beneficiaza de o alta lovitura de la 11 metri. Executa acelasi Bogdan Barle, dar trimite mingea in bara. In ultimul minut, din cele cinci de prelungire acordate de Marius Barbus, baimarenii mai inscriu odata. In urma acestui rezultat, somcutenii inregistreaza prima infrangere din campionat. In celelalte meciuri, FC Viorel Mateianu si Orizont Lapusel castiga in deplasarile de la Unirea Sisesti, respectiv Minerul Cavnic. FC Gloria Renel castiga puncte puse in joc pe teren propriu, in fata celor de la Tautii Magheraus.

Rezultatele inregistrate sambata

Unirea Sisesti – FC Viorel Mateianu 1-3
Minerul Cavnic – Orizont Lapusel 3-4
FC Gloria Renel Baia Mare – Asten Xela Tautii Magheraus 3-2 (1-1)

Progresul Somcuta Mare – FCMU 2 Baia Mare 2-4 (0-1)
Astazi de la ora 17 se joaca meciurile: Spicul Ardusat – Eaton Farcasa (Arbitri: M. Barbus – I. Sava, M. Maghiar. Obs. C. Limban) si Spicul Mocira – Lapusul Tg. Lapus (Arbitri: D. Maghiar – F. Mihali, Gh. Moraru. Obs. I. Marchis).

Ultimul joc este programat pe 1 mai de la ora 16: CS Seini – Vectrix Satulung.

12. SPICUL Mocira 18 4 0 14 30-66 12
13. MINERUL Cavnic 19 2 1 16 18-66 7
14. Xela Asten Tautii Magheraus 19 1 2 16 25-95 5

Etapa viitoare: Xela Asten Tautii Magheraus – Unirea Seini (1-6); Vectrix Satulung – Spicul Mocira (4-3); Orizont Lapusel – Gloria Renel Baia Mare (3-0); FC Viorel Mateianu – Minerul Cavnic (8-1); FCMU 2 Baia Mare – Unirea Sisesti (0-2); Eaton Farcasa – Progresul Somcuta Mare (1-2); Lapusul Targu Lapus – Spicul Ardusat (3-10). Intre paranteze sunt trecute rezultatele inregistrate in turul campionatului.