AcasăEvenimentSportVIDEO - FOTBAL. LIGA A IV-A. FCM Baia Mare – Vectrix Satulung...

VIDEO – FOTBAL. LIGA A IV-A. FCM Baia Mare – Vectrix Satulung 6-2 (2-1), mai greu decat o arata scorul

Meciul de pe stadionul “Viorel Mateianu” s-a disputat in fata a circa 150 de spectator. Gazdele au avut inclusiv o frumoasa galerie, ce ne amintea de vremurile cand baimarenii evoluau in liga secunda sau chiar in prima liga a fotbalului romanesc.

MarcatoriPaul Szenszltoi 4, Tudor Brata 22, 69, Andrei Moldovan 75-penalty si 87, Alex Ignat 76 respectiv Vasile Dale 44 si 47.

Cartonas rosu: Tiberiu Ungur 75′ (cumul de cartonase galbene).

Meciul a fost condus la centru de Marius Barbus, ajutat la cele doua tuse de Ionut Sava si Andreea Erdokozi. Jocul a inceput intr-o dominare a gazdelor care au si deschis scorul dupa nici cinci minute de joc. Cei care marcheaza a doua oara sunt tot fotbalistii de la FCM Baia Mare care profita de o greseala a fundasului central al oaspetilor. Cei de la Vectrix Satulung rateaza o ocazie uriasa in minutul 32 cand atacantul acestora rateaza incredibil singur cu portarul. Oaspetii reusesc primul gol cu un minut inainte de finalul primei reprize.

In partea a doua a meciului se face liniste pe stadionul baimarean pentru ca oaspetii reusesc egalarea in minutul 47. Mai mult, acestia mai au sansa de a marca insa asistentul ridica offsaid la o faza extreme de dificila. Cu 20 de minute inainte de finalul jocului, baimarenii profita de parlamentarile oaspetilor care cer in faul in atac si reusesc sa inscrie golul trei. Fundasul central Ungur primeste al doilea cartonas galben fiind eliminat dupa ce a comis un fault in suprafata de pedeapsa. Baimarenii primesc si lovita de la 11 metri care este transformata iar oaspetii joaca in inferioritate numerica. Cu cateva minute inainte de fluierul de final FCM Baia Mare inscrie de inca doua ori, stabilind scorul final: 6-2.

In urma acestui joc restanta FCM Baia Mare se instaleaza pe primul loc in clasament, fiind principala candidata la castigarea seriei sud a ligii a patra. Pentru oaspeti urmeaza derbi-ul Tarii Chioarului: Progresul Somcuta Mare – Vectrix Satulung (sambata, ora 17). La juniori FCM Baia Mare a castigat cu 14-1.

Clasament

1.FCM Baia Mare        5        5        0        0        58-8    15        (+6)

2.Lapusul Tg.Lapus       5        5        0        0        19-10    15        (+9)

3.Eaton Farcasa   5        3        1        1        20-10  10        (+4)

4.CSS Seini 5        3        1        1        17-6    10        (+4)

5.Progresul Somcuta      5        3        1        1        14-6    10        (+3)

6.Vectrix Satulung                5        2        2        1        14-11    8        (+2)

7.Bradul Grosii Tiblesului 5  2        2        1        13-10    8        (-1)

8.Xela Viorel Mateianu  5        2        1        2        10-10    7        (-2)

9.Spicul Mocira    5        2        1        2        11-25    7        (+1)

10.Gloria Renel Baia M.  5        2        0        3        15-12    6        (-6)

11.Sporting Recea  5       1        1        3        13-18    4        (-5)

12.Orizont Lapusel        5        1        1        3        9-19    4        (-2)

13.Unirea Sisesti 5        1        1        3        5-13    4        (-2)

14.Minerul Cavnic          5        1        0        4        3-36    3        (-3)

15.Viitorul Ulmeni         4       1        0        4        9-28  3        (-6)

16.Spicul Ardusat          5        0        0        5        6-25    0        (-9)

Etapa 6 (22/23 septembrie):Orizont Lăpuşel – Minerul Cavnic; Progresul Şomcuta Mare – Vectrix Satulung; Eaton Fărcaşa – Bradul Groşii Ţibleşului; Lăpuşul Târgu Lăpuş – CSŞ Seini; Spicul Mocira – Sporting Recea; Spicul Ardusat – FC Gloria Renel Baia Mare; Viitorul Ulmeni – CS Xela „Viorel Mateianu”; FCM Baia Mare – Unirea Şişeşti.