AcasăEvenimentSportVIDEO: FC Santos a distrus un club din Bolivia!

Puştiul-minune al celor de la Santos a fost scăpat de sub control. Nervos după ce a fost atacat de fanii bolivieni acum două săptămâni, brazilianul de 20 de ani a pus la cale o revanşă incredibilă. Nu singur, ci ajutat de colegii săi. Vezi ce s-a întâmplat.
Deţinătoarea Copei Libertadores a suferit, acum două săptămâni, o înfrângere surprinzătoare în prima manşă a „optimilor”. Santos a cedat, în deplasare, la Bolivar, scor 1-2, la capătul unui meci în care Neymar a fost atacat din tribune cu diverse obiecte.
Joi seară, a venit momentul revanşei! Pentru Neymar, dar şi pentru Santos. Brazilienii n-au avut milă de adversarii lor şi au întors scorul din tur cu o victorie halucinantă: 8-0!
Fostul elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior, Elano, a declanşat „uraganul” care a devastat Bolivar, marcând cu o execuţie superbă (6). Până la pauză a fost 5-0 după ce Neymar (22-penalty), Ganso (28), Kardec (30) şi Valverde (autogol-37) şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor.
Situaţia a devenit de-a dreptul dramatică pentru oaspeţi, iar în minutul 61 tabela arăta 8-0 după ce Elano (51), Ganso (53) şi Borges (61) au punctat şi ei.
Santos ar fi putut doborî recordul stabilit de pe vremea lui Pele, o victorie cu 9-1 în Copa Libertadores, obţinută în 1962, însă, treptat, brazilienii au oprit „motoarele”, iar partida s-a încheiat 8-0.