AcasăEvenimentSportVIDEO: Dan Petrescu, victorie categorică în derby-ul Moscovei!

Dinamo Moscova, echipa antrenata de romanul Dan Petrescu, a obtinut o victorie categorica in derbiul capitalei Rusiei, invingand Spartak, in deplasare, cu un uimitor scor de 5-1.
„Bursucul” a reusit sa isi conduca echipa catre a opta victorie din acest sezon, unul care incepe sa arate din ce in ce mai bine pentru „alb-albastri”.

Pe „Luzhniki”, Dinamo a inceput mai bine meciul, formatia lui Petrescu aratand destul de multa calitate in joc. Kokorin a deschis scorul in minutul 15 iar trei minute mai tarziu Noboa a punctat pentru 2-0. Acelasi Kokorin a facut 3-0 in prelungirile primei reprize si meciul era jucat.

In partea secunda Semshov a dus scorul la 5-0 iar Dziuba a salvat ce se mai putea din onoarea gazdelor cu o reusita pe final de meci.

In urma acestui rezultat, Dinamo si-a consolidat locul 10 din clasament, avand 24 de puncte dupa 17 etape si apropiindu-se de formatiile din prima jumatate.

Dan Petrescu, antrenorul celor de la Dinamo Moscova, a aparut extrem de fericit in fata ziaristilor rusi dupa meciul castigat la scor in fata rivalei din capitala, Spartak Moscova.

„A fost cel mai bun meci facut de Dinamo cu mine pe banca. Scorul vorbeste de la sine. A fost poate cel mai bun meci din intreaga mea cariera de antrenor.

Jucatorii merita toate laudele, au aratat intr-adevar ca o echipa. Singurul lucru care m-a nemultumit a fost golul pe care l-a primit pe final”, a spus Petrescu dupa meci.