AcasăEvenimentSportVIDEO: Cavani a învins Roma după ce i-a administrat trei goluri! Campioana...

Ultimul meci al primei etape din 2013, disputate în Italia, a fost cel dintre Napoli şi AS Roma, încheiat cu victoria gazdelor, scor 4-1. Eroul partidei a fost atacantul Edison Cavani, care a înscris şi pentru naţionala Uruguayului la Bucureşti, în amicalul de anul trecut, încheiat cu scorul de 1-1.

Aseară, Cavanai a făcut ce a vrut cu apărarea romanilor şi a reuşit al doilea său hatt-trick din acest sezon. Cavani a punctat în minutele 4, 48 şi 70, toate golurile venind după pase ale macedoneanului Pandev.
Roma, la care Lobonţ a fost rezervă, a redus din handicap din Osvaldo, în minutul 73, însă scorul final afost stabilit de Maggio, în ultimul minut de joc. Cu cele trei goluri în poarta Romei, Cavani a urcat pe primul loc în clasamentul golgeterilor din Italia, cu 16 reuşite în 19 partide, iar echipa sa, Napoli, e pe locul 3 în Serie A. Deşi învinsă la scor Roma a rămas pe 6 în clasament.
Singurul român care a jucat în weekend în Serie A este Adrian Stoian, de la Chievo, titular 84 de minute în partida Chievo – Atalanta 1-0

Campioana Angliei a lansat o ofertă greu de refuzat pentru atacantul uruguayan Edison Cavani, dorit pe Etihad Stadium cel mai probabil pentru a-l înlocui pe rebelul Mario Balotelli.Presa engleză de duminică anunță că șeicii care conduc clubul Manchester City au trimis o ofertă de 45 milioane de lire sterline pentru transferul lui Cavani în Premier League. Potrivit publicației Sunday People, oferta a fost redactată înaintea Crăciunului, iar în condițiile ultimelor evenimente care l-au avut în prim plan pe Balotelli, oficialii lui City caută cu disperare un înlocuitor.”Cavani este un războinic care reprezintă întocmai spiritul lui Napoli și a suporterilor noștri. De aceea am respins o ofertă de 55 milioane de euro”, a declarat Aurelio De Laurentiis, președintele clubului italian. Deși Napoli nu ar vrea să renunțe la el, lui Cavani îi surâde ideea trecerii în fotbalul englez, unde i-ar putea călca pe urme conaționalului său Luis Suarez de la Liverpool.