AcasăEvenimentSportVIDEO: Brazilia a invins Argentina cu 2-1 și Neymar s-a dat din...

Alcatuite numai din jucatori provieniti din campionatele interne, cele doua mari forte sud-americane s-au intalnit la Goian intr-un amical disputat anual si intitulat Super Classico das Americas. Partida a fost foarte echilibrata si l-a avut in prim plan pe deja celebrul Neymar.

Primul gol al intalnirii le-a apartinut argentinienilor si a fost marcat de Martinez (min.20), cu un sut din interiorul careului brazilian.

Doar 6 minute a durat avantajul argentinienilor, pentru ca jucatorul atat de dorit de Inter, mijlocas Paulinho, a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu o lovitura de cap (din offside) venita in urma unei lovituri libere executate de Neymar.

Golul victoriei gazedelor a venit in prelungiri si autor a fost, bineinteles, Neymar. Acesta a transformat cu siguranta o lovitura de la 11 metri.

Brazilia: Jefferson – Rever, Lucas, Dede, Santos – Jadson, Paulinho, Ralf, Lucas Moura – Neymar, Luis Fabiano.
Antrenor: Mano Menezes.

Argentina: Ustari – Dominguez, Desabato, C.Rodriguez, Lopez – Peruzzi, M.Rodriguez, Brana, Guinazu – Barcos, Martinez.
Antrenor: Alejandro Sabella.