AcasăEvenimentSportVIDEO: Benzema a înscris un GOLAZO ca Van Basten! Real păstrează distanța...

Real Madrid a zdrobit Osasuna, la Pamplona, scor 5-1, însă, dintre cele şase goluri ale meciului, unul a fost cu adevărat deosebit.
Poate cel mai frumos gol al weekend-ului în Europa a venit după 7 minute, când Benzema a deschis scorul din centrarea lui Ronaldo.
Execuţia francezului a fost similară cu cea reuşită de Marco van Basten în finala de la Euro 1988, Olanda – URRSS, scor 2-0. VEZI simultan ambele goluri!

Cu 1-0 din minutul 7, Real Madrid s-a „distrat” cu Osasuna, formaţie pe care o învinsese în tur cu 7-1 pe „Santiago Bernabeu”.
Pe lângă Benzema, Ronaldo (37 şi 70) şi Higuain (40 şi 77) au înscris pentru „galactici”, cu menţiunea că reuşita argentinianului din minutul 77 a fost golul cu numărul 100 pentru Real în acest campionat! Osasuna a replicat o dată, prin Nino, în minutul 49.
Cum şi Barcelona a câştigat în această rundă, 2-0, acasă cu Bilbao, Real şi-a păstrat distanţa de şase puncte faţa de catalani.
Real Madrid are 78 de puncte după 30 de partide, Barca are 72 de puncte, iar Valencia ocupă ultima treaptă a podiumului cu 47 de puncte şi cu un meci mai puţin disputat.