AcasăEvenimentVICTORIE URIAŞĂ! – România va juca cu Danemarca în sferturile de finală....

VICTORIE URIAŞĂ! – România va juca cu Danemarca în sferturile de finală. Paula Ungureanu, cea mai bună jucătoare a meciului!

România a spart gheaţa şi a reuşit să obţină o primă victorie în faţa unei echipe puternice. A fost 25-22 (13-8) cu Brazilia, într-un meci crucial pentru că a contat pentru optimile de finală, adică un meci care pe care, cine pierdea, pleca acasă.

În urma acestei victorii, România s-a calificat în sferturile de finală şi are mai multe şanse de a prinde un turneu preolinpic de calificare pentru Rio 2016.Toţi cei care s-au bucurat că am scăpat de Franţa, şi că vom juca contra Braziliei în optimile de finală au ştiut ce au ştiut. Deşi sud-americancele erau campioanele mondiale în exerciţiu, forţa lor de joc era totuşi sub nivelul fetelor din Hexagon, chiar dacă în jocul direct le-au bătut, într-un meci cu un final ce ţine de filmele SF.

Nu trebuie omis nici faptul că braziliencele Fernanda da Silva, Ana Rodrigues şi Mayssa Pessoa joacă la CSM Bucureşti (şi tot la bucureştence a jucat până la 30 noiembrie şi Deonise Cavaleiro), iar Alexandra do Nascimento la HCM Baia Mare (unde în sezonul trecut a jucat şi titulara porţii, Bárbara Arenhart), element care a contat mult pentru că le ştiam punctele forte şi pe cele slabe. Un lucru trebuie neapărat subliniat, duminică seara am văzut o cu totul altă Românie la mondialele din Danemarca, faţă de România din grupa D. În sferturile de finală vom juca împotriva Danemarcei, ţara gazdă a mondialelor.

566ddd4495f9cf447a000001Prima repriză a aparţinut în totalitate echipei noastre. Am deschis scorul şi nu am mai cedat deloc conducerea. Până în minutul 21, România a avut unul sau două goluri avans, iar în ultimele minute, s-a produs desprinderea, fetele noastre intrând la pauză cu 5 goluri avantaj:13-8. Scorul putea fi şi mai mare, dacă în câteva situaţii nu am fi ratat di poziţii clare de gol.

Este adevărat, ne-a avantajat şi faptul că Brazilia s-a apărat 6 în linie, alternând cu 5+1, dar jucătoarea avansată avea doar rolul de „fluturaş”, nu şi acela de a o ţine la distanţă pe Cristina Neagu. În plus, ca şi în meciul cu Rusia, extremele noastre au început să vină la învăluiri şi încrucişări, ceea ce nu au făcut deloc în meciurile cu Spania şi Norvegia. Nu în ultimul rând, în această repriză ne-a ajutat mult şi poarta, Paula Ungureanu având un procent foarte bun de mingi salvate, 40%.

„Frica de victorie”, o boală cronică a sportivilor români le-a cuprins pe fetele noastre în partea a doua a jocului. În ultimele 30 de minute, am mers cap la cap cu adversarele, repriza fiind câştigată de brazilience. Totuşi, chiar dacă nu au mai avut evoluţia de vis din prima repriză, fetele noastre au reuşit să-şi conserve avantajul, şi, mai ales să treacă peste uriaşa gafă a antrenorilor (mai multe amănunte în cronica de luni dimineaţă) care ne putea costa foarte mult, chiar pierderea meciului.

Pentru a 6-a oară, echipa României a beneficiat de o galerie de nota 10. În jur de 100 de suporteri veniţi din România (din judeţele Hunedoara, Braşov, Galaţi) dotaţi cu un întreg arsenal de făcut zgomot, au încurajat frenetic echipa noastră, Şi chiar dacă în tribune nu au mai fost cele trei toboşare de origine română, dar care au reşedinţa în Frederikshavn, oraşul în care am jucat meciurile din grupă, galeria românească a surclasat-o pe cea venită din Brazilia.

Au evoluat echipele:
România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu — Gabriella Szucs, Crina Pintea, Adriana Nechita (5 goluri), Cristina Neagu (6), Aurelia Brădeanu (7), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean-Elisei (3), Oana Manea, Ana-Maria Tănăsie, Melinda Geiger (1), Eliza Buceschi (3), Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Selecționer: Tomas Ryde.

Brazilia: Barbara Arenhart (1 gol), Mayssa Pessoa — Fabiana Diniz (2), Alexandra Do Nascimento (3), Daniela Piedade (2), Amanda Andrade, Tamires Araujo, Fernanda Silva (2), Ana Rodrigues Belo (5), Jessica Quintino, Francielle Da Rocha (2), Eduarda Amorim (4), Larissa Araujo, Bruna De Paula, Celia Coppi (1), Deonise Fachinello. Selecționer: Morten Soubak.

Au arbitrat spaniolii Ignacio Garcia Serradilla și Andreu Marin Lorente.

În sferturile de finală, România va înfrunta Danemarca, echipa gazdă, care a trecut cu 26-19 de Suedia. Meciul va avea loc pe 16 decembrie.