AcasăEvenimentSportVICTORIE PESTE OCEAN - România a învins Canada deși a jucat în...

VICTORIE PESTE OCEAN – România a învins Canada deși a jucat în inferioritate numerică

VICTORIE PESTE OCEAN Naționala de rugby a României a învins reprezentativa Canadei cu scorul de 25-9 (7-6), într-un meci test disputat sâmbătă noaptea pe Ellerslie Park Stadium, din Edmonton.

În ciuda scorului, confruntarea nu a fost deloc una ușoară pentru ”Stejari”, jocul având de suferit atât la capitolul spectacol, la partea tehnică, dar și la nivelul arbitrajului, fiind presărat cu fragmentări pe fondul unor acte de indisciplină și a nervozității din teren, în special în prima repriză.

Gazdele au început în forță și au deschis scorul în minutul 11, printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Gordon McRorie, după ce tot el ratase din același procedeu în minutul 8, canadienii având și un eseu anulat chiar în primele minute ale confruntării.

Replica ”Stejarilor” a venit repede, în minutul 16 Viorel Lucaci reușind prima încercare a tricolorilor după o pasă foarte bună primită de la Van Heerden, Florin Vlaicu transformând eseul.

În minutul 20, Otar Turașvili a văzut cartonașul roșu și a fost eliminat după ce i-a aplicat un pumn în figură lui Tyler Ardron, naționala ”frunzei de arțar” primind și o lovitură de penalitate, transformată de McRorie.

Scorul pauzei a fost 7-6 pentru români, Vlaicu ratând o lovitură de pedeapsă în ultimele minute ale primei reprize.

”Stejarii” au ieșit mult mai determinați de la cabine și chiar în minutul 41, Tangimana Fonovai a izbutit cel de-al doilea eseu al tricolorilor, transformat de Vlaicu, după o bâlbâială a defensivei gazdelor.

Cinci minute mai târziu, McRorie a redus din diferență prin transformarea unei lovituri de pedeapsă, însă prin același procedeu, în minutul 52, Florin Vlaicu a adus alte trei puncte ”Stejarilor”. Deși în inferioritate numerică, elevii lui Lynn Howells au deschis jocul și și-au presat adversarul, Fonovai reușind și cel de-al treilea eseu, în minutul 61, netransformat.

Tabela de marcaj a fost închisă tot de români, Vlaicu transformând o lovitură de penalitate în minutul 73 și stabilind scorul final, 25-9 pentru România, care obține astfel cea de-a șasea victorie consecutivă împotriva canadienilor, prima în deplasare.

Săptămâna viitoare, ”Stejarii” vor întâlni în premieră Brazilia, la București.