AcasăEvenimentSportVICTORIE PENTRU ZIMBRI – CSM Știința Baia Mare s-a impus în fața...

VICTORIE PENTRU ZIMBRI – CSM Știința Baia Mare s-a impus în fața celor de la CS Universitatea Cluj

VICTORIE PENTRU ZIMBRI  O victorie la pas obținută de CSM Știința Baia Mare în Cetatea Napoca. În ciuda unui joc aparent ușor, ținta zimbrilor în jocul cu ultima clasată, C.S.Universitatea Cluj, era obținerea victoriei cu punct bonus ofensiv.

Încă de la primul fluier al centralului Mădălin Gărbău băieții noștri se instalează în jumătatea formației de pe Someș, care rezistă asediului doar 12 minute. Primul care sparge gheața este flankerul de doar 20 de ani Cristi Chirică. Patru minute mai târziu la prima din cele două acțiuni ofensive trecute în contul gazdelor până la pauză, uvertura de doar 25 de ani Ionuț Mazăre reduce din diferență în urma unei lovituri de pedeapsă executată din zonă centrală de la circa 22 de metri. La jumătatea primului mitan mijlocașul la grămadă Alexandru Țiglă reușește să culce balonul în terenul de țintă al advers, scorul devenind după transformarea neo-zeelandezului Luke Samoa (3-14). Același Mazăre irosește în minutul 26 o bună oportunitate de a reduce din diferență.

Cu șapte minute înainte de final băimărenii beneficiază de un eseu de penalizare după ce o bună perioadă de timp au stat în 22-ul clujenilor. În minutul 37 Alexandru Țiglă recidivează, demi-de mele-ul zimbrilor reușind obținerea punctului bonus ofensiv. Luke Samoa ratează transformarea rămânând doar cu trei execuții în primul mitan.

Scorul la finalul primului act fiind de 3-26. Și în repriza secundă formația care contează pe teren este C.S.M.Știința Baia Mare. Însă cu trecerea timpului studenții clujeni fac tot mai greu față ritmului impus de zimbri care până la final ridică la 10 numărul de eseuri reușite. Au punctat pentru vicecampioana României; centrul Alexandru Bucur (minutele 42 și 74), trăgătorul Florin Bârdașu (minutele 60 și 80), jucătorul din linia a-II-a Marius Dănilă (minutul 65) precum și trăgătorul de doar 21 de ani Ovidiu Cojocaru. Luke Samoa a ajuns la un total de 5 transformări din 7 încercări. Taniela Maravunawasawasa uvertura fijiană care astăzi își serbează ziua de naștere, a irosit ambele oportunități de a transforma, rămânând fără puncte în confruntarea cu cei din Cluj.

În final C.S.M.Știința Baia Mare s-a impus în Parcul Sportiv Iuliu Hațieganu din Municipiul Cluj Napoca cu scorul de 60-6, ridicând la 33 dintr-un total de 49 de meciuri jucate numărul victoriilor repurtate în fața celor de la C.S.Universitatea Cluj. C.S.Universitatea Cluj – C.S.M.Știința Baia Mare 6-60 (3-26) SuperLiga de rugby Etapa 13 Sâmbătă 29 aprilie 2017 ora 11.00 Parcul Sportiv Iuliu Hațieganu Cluj Napoca Televizat Rugby Tv.

Arbitrii: Mădălin Gîrbău (București), Vlad Iordăchescu (București), Lucian Ravăr (Brașov) Observaor: Gheorghe Sabău (Cluj Napoca) Arbitrul nr 4: Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

Comisar citare: Mihai Irimia (București)

C.S. Universitatea Cluj: 15.Ionuț Mazăre, 14.Alin Dinu, 13.Csaba Gal-cpt, 12.Alexandru Banu, 11.Georgel Cătună, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Leimoni Moala, 1.Adrian Chiper, 2.Daniel Gheța, 3.Alexandru Telesa, 4.Vlad Rotar, 5.Samuel Cira, 6.Ionuț Simion, 7.Vasile Dragoș, 8.Claudiu Curcă Rezerve: 20.Bodgan Toma, 21.Taniela Halafihi, Andrei Ballok Antrenori: Horea Hîmpea, Cristian Săuan

C.S.M. Știința Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Michael Doneghan, 13.Alexandru Bucur, 12.John Leiataua, 11.Mihai Lămboiu, 10.George Oprea, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Marius Pocriș, 4.Florian Roșu, 5.Dumani Mtya, 6.Andrei Iurea-cpt, 7.Cristian Chirică, 8.Constantin Ene Rezerve: 16.Florin Bărdașu, 17.Paul Rusu, 18.Domițian Mureșan, 19.Marius Dănilă, 21.Taniela Maravunawasawa, 22.Sione Fakaosilea, 23.Răzvan Ailenei, 25.Alexandu Pălii

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

Sursă info și foto: Alin Botioc