AcasăActualitateVICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI - Știința Explorări a obținut prima victorie în 2019...

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI – Știința Explorări a obținut prima victorie în 2019 împotriva celor de la CSM Câmpia Turzii

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI Știința Explorări a obținut prima victorie din 2019 în meciul jucat pe teren propriu în compania formației CSM Câmpia Turzii, în cadrul etapei a 18-a a Diviziei A1 de volei masculin.

Băimărenii au început încrezători partida, conștienți că au în față un adversar de valoare apropiată pe care pot să-l învingă. Cu o preluare bună și cu multă risipă de efort pentru a recupera mingi din linia a II-a, Explorări s-a distanțat rapid de adversar (15-9). Au urmat câteva blocaje reușite de oaspeți și scorul s-a strâns (14-13). Echilibrul s-a menținut până la finalul setului, câștigat de gazde cu 25-23. Setul 2, în care băimărenii au irosit multe servicii, a fost dominat de CSM Câmpia Turzii, de la prima până la ultima minge, oaspeții impunându-se cu 25-17. În setul 3, băimărenii și-au reglat serviciul și au acumulat un avantaj ce părea decisiv (16-9), dar, în continuare au apărut inexactități la preluare și scorul a devenit egal (17-17).

Blocajele reușite de Talpă și Nagy în fața lui do Nascimento și Ciortea s-au dovedit a fi hotărâtoare în desfășurarea ulterioară a setului, care a fost adjudecat de Știința Explorări cu 25-22. CSM Câmpia Turzii nu a renunțat la luptă și a condus ostilitățile în setul 4 până la jumătatea lui (14-11). În continuare principalul realizator al oaspeților, brazilianul do Nascimento, a fost blocat de câteva ori și nivelul de încredere în forțele proprii la CSM a scăzut considerabil. Cu multă determinare în atac, acolo unde s-a remarcat Andrei Crișan, băimărenii au preluat conducerea (16-15), pe care nu au mai cedat-o până la finalul setului pe care l-au câștigat cu 25-22.

Andrei Crișan (Știința Explorări):A fost un meci destul de greu. Am așteptat victoria aceasta de mult timp și este foarte importantă pentru moralul nostru. Suntem fericiți că am câștigat și sperăm să facem jocuri bune și în etapele următoare„.

Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): „Am obținut o victorie importantă pentru noi, în compania unui adversar incomod. CSM Câmpia Turzii este un adversar cam de valoarea noastră, drept dovadă stă și rezultatul meciului tur, câștigat de gazde cu 3-2. Mă bucur foarte mult pentru această victorie oținută datorită faptului că am fost un pic mai proaspeți, din punct de vedere fizic, în setul 4, în care am comis mai puține erori decât adversarii„.

Dan Remeș (antrenor CSM Câmpia Turzii): „A fost un meci disputat, în care adversarul a fost mai bun decât noi. Băimărenii ne-au dominat la capitolul serviciu-preluare și au meritat victoria. Noi am venit aici să câștigăm, deoarece eu consider că avem un lot mai valoros, dar, din păcate, în acest meci nu am jucat nimic”.

Știința Explorări Baia Mare – CSM Câmpia Turzii 3-1 (23, -17, 22, 21)

Explorări: Al. Dragomir 1p (blocaj), Țuțea 16p (2 blocaje), Mocanu 6p (3 blocaje), Talpă 10p (2 blocaje), Nagy 14p (2 blocaje, un as), Crișan 19p (un as), Popovici (libero). Au mai jucat: Răileanu 3p (un as) și Butnaru. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

CSM: Antonic 1p, do Nascimento 20p (un blocaj, un as), Knezevic 13p (4 blocaje), Silvășan-Pașca 5p (2 blocaje), Ciupe 16 (2 ași), Ciortea 12p (2 blocaje), D. Ghimeș (libero). Au mai jucat: Cociș, Moisa 1p, Vălean și Hășmășan (libero). Antrenor: Dan Remeș.

Au arbitrat: Paul Alexi-Szabo (Oradea) și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău).