AcasăEvenimentSportVICTORIE MAGNIFICĂ! - (VIDEO) România învinge Danemarca, după prelungiri, și se califică...

VICTORIE MAGNIFICĂ! – (VIDEO) România învinge Danemarca, după prelungiri, și se califică în semifinalele Campionatului Mondial

Echipa națională a României a câștigat partida cu reprezentativa țării gazde din sferturile de finală ale Campionatului Mondial, ce se desfășoară în Danemarca, și s-a calificat în semifinale. O performanță deosebită, greu de anticipat de către iubitorii handbalului înainte de startul competiției.A fost 31-30, (13-10), (27-27), după prelungiri. O partidă de un dramatism rar întâlnit pe care am fi putut-o câștiga în timpul regulamentar de joc, dar Cristina Neagu, de departe cea mai bună jucătoare de pe teren, a rata o aruncare de la 7 metri în ultima secundă!

Dar soarta nu s-a răzbunat pe echipa noastră, așa cum se spune de atâtea ori când se irosesc oportunitățile, pentru că băimăreanca Ada Nechita a înscris golul victoriei tot în ultima secundă, de data asta a prelungirilor. Ne-a scăpat astfel de emoțiile executării loviturilor de departajare. Și bine a făcut, că nu știm câți dintre noi am fi rezistat.

Din această cauză nu a mai existat nicio replică din partea danezelor, sirena sălii consfințind rezultatul surpriză pe care cei peste 12.000 de spectatorii nici nu-l puteau concepe. Da, a fost revanșa unei generații despre care se spunea că este pierdută pentru handbalul românesc, mulți dintre specialiștii din țară vorbind despre iminenta schimbare a acestor minunate fete cu altele, care evoluează doar în mințile lor.

Condusă în teren de senzaționala Cristina Neagu, România antrenată de Tomas Ryde și Costică Buceschi a controlat partida de la un capăt la altul, doar o singură dată fiind consemnat avantajul danezelor pe tabela de marcaj, 28-27 în prelungiri.

Dacă atacul a funcționat bine, foarte rar s-a clătinat și apărarea noastră, remarcata fiind Paula Ungureanu care a scos câteva mingi în momentele cheie ale jocului. România a dominat clar prima repriză, de două ori reușind gazdele să egaleze, dar niciodată să conducă. De la 10-9 în minutul 26 a urmat o serie de trei goluri consecutive și repriza s-a încheiat cu 13-10 în favoarea noastră.

La fel ca în partida din optimi cu Brazilia, tricolorele au început slab repriza secundă, și s-a făcut 13-13 după numai trei minute. N-au stat prea mult, nu le-a convenit starea asta și au refăcut avantajul de trei goluri. Până la finalul timpului regulamentar de joc am asistat la un galop de urmărire, dar o nouă egalitate a survenit abia în minutul 54, 24-24. La scorul de 27-27, Neagu, care a înscris în acest meci jumătate din golurile României, a ratat acea aruncare de la 7 metri și s-a intrat în prelungiri.

Danezele înscriu primele, 28-27, și credeam că totul s-a sfârșit. N-a fost așa pentru că fetele noastre au revenit extraordinar, au înscris prin Eliza Buceschi și Aurelia Brădeanu. În ultimele două minute danezele au reușit să egaleze la 30, dar Adriana Nechita a înscris și ne-a făcut noaptea fericită.

În semifinale România va juca împotriva Norvegiei, adversara din grupă care ne-a învins cu 26-22. În cealaltă semifinală se vor întâlni Polonia și Olanda, cele două echipe reușind poate cele mai mari surprize ale actualei ediții, învingând Rusia, respectiv Franța.

Danemarca: Sandra Toft (5 intervenții), Rikke Poulsen (6) – Rikke Skov, Maria Fisker (4 goluri), Anne Hansen (5), Mette Gravholt (5), Pernille Holmsgaard, Stine Bodholt (1), Line Jorgensen (6), Kristina Kristiansen (2), Ann Grete Norgaard, Trine Ostergaard (2), Louise Burgaard, Stine Jorgensen (5).

Antrenor: Klavs Bruun Jorgensen.
România: Paula Ungureanu (11 intervenții reușite), Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Adriana Nechita (4 goluri), Cristina Neagu (15), Aurelia Brădeanu (5), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean-Elisei (1), Oana Manea (3), Melinda Geiger, Eliza Buceschi (3).

Antrenor: Tomas Ryde și Costică Buceschi
Au arbitrat impecabil gemenele franțuzoaice Charlotte și Julie Bonaventura.