AcasăEvenimentSportVICTORIE LA PAS - HCM Baia Mare câștigă la Constanța fără să...

VICTORIE LA PAS – HCM Baia Mare câștigă la Constanța fără să forțeze

În prima confruntare din a 17-a etapă din Liga Naţională, HCM Baia Mare a câştigat cu 29-27 (15-15) întâlnirea cu Universitatea Neptun, la Constanţa. Eliza Buceschi şi Alexandra Do Nascimento, cu câte şase goluri fiecare, au fost principalele marcatoare pentru campioana care, cu această victorie, ajunge la un total de 48 de puncte, cu care se menţine pe primul loc al Ligii Naţionale.
Replica echipei antrenate de Ion Crăciun a fost una extrem de curajoasă, Enescu fiind, pentru Universitatea Neptun Constanţa, principala „vioară”. Un avans de maximum patru goluri savurează echipa gazdă, în minutul 17 scorul fiind 9-5. Campioana reuşeşte să-şi egaleze în premieră adversara în minutul 26 (la 12). Ultima oară scorul este în favoarea gazdelor în minutul 27: 13-12. Baia Mare trece prima oară în avantaj în minutul 29 (13-14). După 30 de minute de joc, e egal: 15-15.
În actul secund, după şapte minute, HCM are pentru prima oară un avans de două goluri (17-19), in minutul 39 distanţa creşte în premieră la trei goluri în favoarea băimărencelor: 17-20. Patru goluri consecutive reuşite mai apoi de HCM măresc distanţa la şase goluri cu un sfert de oră înainte de fluierul final: 18-24. Ecartul cel mai mare este atins în minutul 52: 21-28. Pe finalul partidei, echipa oaspete se relaxează, iar handbalistele lui Crăciun strâng scorul: 27-29, rezultat final. Sala sporturilor din Constanta; etapa 17 din Liga Nationala.
Au arbitrat: Georgiana Doana si Ana Maria Gociu (Bucuresti).
Observator: V. Vicea (Bucuresti).
Aruncari de la 7m: 4-7 (transformate 4-6, a ratat Do Nascimento).
Minute de eliminare: 2-4.
Universitatea Neptun Constanta: Visan (4 interventii), Petrescu (3) – Enescu 15 (4 din aruncari de la 7m), Ivan 4, Tamas 3, Toma 2, Strahan 1, Orsivischi 1, Iovanescu 1, Marginean, Barbos. Antrenor: Ion Craciun.
HCM Baia Mare: Arenhart (3), Ungureanu (9), Cetateanu – Buceschi 6 (3), Do Nascimento 6 (3), Makeeva 4, Herrem 4, Ardean Elisei 3, Davydenko 2, Abbingh 2, Gjeorgjievska 1, Pirvut 1, Szucs, Lobach, Tatar. Antrenori: Tone Tiselj – principal si Grega Karpan – secund.
Programul etapei 17 (duminica, 1 februarie): ASC Corona 2010 Brasov – SC Muresul Targu Mures (ora 12.00), Universitatea Neptun Constanta – HCM Baia Mare 27-29, CSM Cetate Devatrans – HCM Roman (ora 20.00), CSM Ploiesti – HCM Rm Valcea (luni, 2 februarie, ora 18.30, DigiSport), SCM Craiova – CSM Bucuresti (luni, 2 februarie, ora 17.00, DigiSport), U Alexandrion Cluj – HC Dunarea Braila (sambata, 31 ianuarie, ora 16.00), CSM Unirea Slobozia – HC Zalau (duminica, 1 februarie, ora 11.00).

Sursa: hcmbaiamare.ro.