AcasăEvenimentSportVICTORIE CLARĂ LA CLUJ – Știința Explorări Baia Mare i-a învins pe...

VICTORIE CLARĂ LA CLUJ – Știința Explorări Baia Mare i-a învins pe cei de la Universitatea Cluj, scor 3-0

VICTORIE CLARĂ LA CLUJ   Știința Explorări a încheiat turul fazei a II-a a campionatului (turneul pentru locurile 7-12) cu o victorie. Băimărenii au învins în deplasare Universitatea Cluj, după un joc relativ echilibrat, în care au fost mult mai lucizi decât adversarii, în finalurile de set.

Clujenii au jucat bine în debutul partidei, reușind să se distanțeze la patru puncte de oaspeți, 10-6 și 20-16. Explorări nu a renunțat la luptă și a egalat la 22, prin atacul finalizat de Robert Țuțea, pentru ca în final să se impună în prelungiri cu 26-24.

Băimărenii au dominat în continuare jocul și au câștigat setul 2 cu 25-21. Ultimul set a stat din nou sub semnul echilibrului. Explorări a condus cu 23-21, clujenii au egalat la 23, pentru ca apoi Fedorenko să finalizeze două atacuri în urma cărora băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop și-au adjudecat setul cu 25-23.

A fost al treilea meci disputat de Știința Explorări în decurs de șase zile, într-un final de campionat dat peste cap de programarea în devans a meciurilor echipei CSȘ 2 CNE Baia Mare.

Universitatea Cluj – Știința Explorări Baia Mare 0-3 (-24, -21, -23)

Universitatea: Moisa 1p, Vâlcelean 10p, Borota 9p, Someșan 16p (2 blocaje, 3 servicii as), A. Pop 6p (2 blocaje), A. Voinea 6p (2 blocaje), D. Ghimeș (libero). Au mai jucat: Neag (libero) și L. Tofan. Antrenori: Răzavan Parpală și Romeo Lotei.

Explorări: Râpeanu, Negrean 9p (un blocaj, 2 servicii as), Fedorenko 10p, Țuțea 13p (2 blocaje), Lupu 6p (un blocaj, un serviciu as), Mocanu 7p (un blocaj), Popovici (libero). A mai jucat: Florea 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Din păcate, statistica maciului preluată de pe site-ul FRV nu este corectă în privința numărului de puncte realizate de băimăreni. De altfel, inexactități legate de statistica unor partide au fost destul de multe în acest sezon, câteva cluburi tratând acest aspect după principiul românesc LASĂ CĂ MERGE ȘI AȘA!

Au arbitrat: Ionuț Buciu și Daniel Hadade (Zalău). Observator FRV: Adrian Apetrei (Ploiești).

Evoluția scorului:

– setul I

4-3, 8-6, 10-6, 11-11, 16-14, 20-16, 22-22, 24-26;

– setul II

3-4, 7-8, 12-11, 13-16, 19-20, 21-25;

– setul III

2-4, 5-8, 12-11, 16-14, 19-20, 23-23, 23-25.

Clasament: 7. Unirea Dej 46p (29 meciuri disputate), 8. Dinamo București 43p (28), 9. Știința Explorări 42p (28), 10. Universitatea Cluj 23p (28), 11. CSU UV Timișoara 9p (29), 12. CSȘ 2 CNE Baia Mare 7p (32).

Sursă info și foto: ȘtiințaExplorări