AcasăEvenimentSportVICTORIE CLARĂ – CS Minaur s-a impus în fața celor de la...

VICTORIE CLARĂ – CS Minaur s-a impus în fața celor de la Centrul Național de Excelență Sighișoara. Scor 37-25

VICTORIE CLARĂ  CS Minaur s-a impus astăzi împotriva Centrului Național de Excelență din Sighișoara, scor 37-25 și se distanțează astfel la cinci puncte de următoarea clasată, CSM Oradea. La pauza jocului de ieri, 12 martie, scorul a fost 18-12 în favoarea echipei băimărene.

CS Minaur s-a distanțat pe tabela de marcaj încă din startul partidei, având 6-1 după doar nouă minute de joc. Diferența de goluri s-a păstrat până spre finalul reprizei. După primele 30 de minute de joc, CS Minaur a condus cu 18-12. Singurul moment notabil din prima repriză a fost accidentarea lui Tudor Marta, care nu a mai putut continua partida, dar nu este nimic grav și va putea evolua în meciul următor.

Imediat după reluare, CS Minaur și-a păstrat avantajul obținut la pauză, iar la mijlocul reprizei își mărește avantajul de șapte goluri (scor 27-20) la 12 goluri (scor 32-20). Aceasta a fost și diferența cu care s-a încheiat partida, scor 37-25.

CNE Sighișoara – CS Minaur 25-37 (12-18)

Arbitri: Gherman-Moldovan (ambii din Baia Mare)

Aruncări de la 7m: 8-2 (transformate 6-2)

Minute de eliminare: 0-2

CS Minaur: Paul Simulescu, Alexandru Bucătaru – Alexandru Sabou (7 goluri), Cristi Bodnărescu (7), Răzvan Farcaș (5), Tudor Botea (4), Călin Căbuț (3), Tudor Marta (3), Alexandru Farcaș (3), Daniel Mureșan (2), Yurii Pop (1), Benjamin Szabo (1), Bogdan Mihai (1), Alin Câmpan.

Antrenor: Raul Fotonea