AcasăEvenimentSportVICTORIE CATEGORICĂ – Zimbri băimăreni i-au spulberat pe cei de la Gloria...

VICTORIE CATEGORICĂ – Zimbri băimăreni i-au spulberat pe cei de la Gloria Buzău, scor 61-7

VICTORIE CATEGORICĂ   După mai bine de 28 de ani la Baia Mare avea să poposească o formație buzoiană, în speță nou promovata Sport Club Municipal Gloria Buzău. De la ultima confruntare pe prima scenă cu o formație din Buzău în speță Contactoare s-au scurs exact 28 de ani 6 luni și 18 zile. Victoria de la acea dată de pe teren propriu a formației muntene scor 18-8 avea să fie astăzi răzbunată de trupa condusă de cuplul Mario Alejandro Canale – Paul Rusu. Exceptând ultimele secvențe ale timpului regulamentar de joc plus cele circa cinci minute scurse după minutul 80, momente în care buzoienii au reușit singurele șapte puncte, venite ca urmare a unui eseu de penalizare, pe întreaga durată a jocului și în economia partidei, au existat și contat doar băieții noștri.

Cu un apetit ofensiv debordant zimbri reușesc până la pauză să își asigure și punctul bonus ofensiv grație celor patru eseuri semnate în ordine de; aripa tongană Sikuea Taliauli (minutele 4 și 12), de uvertura fijiană Taniela Maravunawasawasa (minutul 23) în speță de cel al flankerului de 22 de ani Andrei Iurea (minutul 28). Toate cele patru reușite fiind întregite de transformările aceluiași fijian purtător al tricoului cu numărul 10.

După pauză vicecampioana României menține același ritm reușind până la final alte cinci eseuri prin; jucătorul din linia a doua Florian Roșu (minutul 47), centrul georgian Jgerenaia Khvicha (minutul 52), închizătorul de 33 de ani, Sean Brian Morrell (minutele 66 și 76), respectiv prin aripa de origine britanică, Michael Doneghan (minutul 68). Căpitanul de echipă Taniela Maravunawasawasa își va trece în cont a cincea transformare personală în minutul 53, Alexandru Bucur (intrat după pauză un minut mai târziu) semnând și el trei transformări (minutele 67, 69 și 77).

În etapa viitoare programată pentru ziua de sâmbătă 29 septembrie, C.S.M.Știința Baia Mare va primi vizita rivalei C.S.A.Steaua București, în timp ce buzoienii vor juca accasă cu penultima clasată C.S.Universitatea Cluj.

C.S.M.Știința Baia Mare – S.C.M.Gloria Buzău 61-7 (28-0)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Michael Doneghan, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa-cpt, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Nika Pataraia, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Florian Roșu, 6.Andrei Iurea, 7.Alexandru Alexe, 8.Sean Brian Morrell

Rezerve: 16.Mădălin Adrian Țala, 17.Silviu Sebastian Suciu, 18.Domițian Mureșan, 20.Sergiu Lucaciu, 21.Mihai Lămboiu,22.Alexandru Bucur, 23.Feofaaki Holoia, 24.Adrian Marian Apostol

Antrenori: Mario Alejandro Canale

S.C.M.Gloria Buzău: 15.Alexandru Bîsceanu, 14.Atelea Moa, 13.Ștefan Stefăroi, 12.Mihail Boian, 11.Alexandru Crăciun, 10.Vlad Gabriel Leică, 9.Marian Lupu, 1.Valentin Matache, 2.Cristian Ionescu-cpt, 3.Darchia Tsotne, 4.Ionuț Cătălin Zărnea, 5.Peter Kobylianski, 6.Nicu Baboiu, 7.Olegsandr Shevchenko, 8.Puniani Malafu

Rezerve: 16.George Ionuț Moise, 17.Ionuț Cătălin Plafon, 18.Nikholas Moa, 19.Dorin Boțan, 20.Alexandru Afloare, 21.Mihai Golubenco, 22.Cătălin Neagu, 23.Florin Curcan

Antrenori: Mugur Preda, Costică Merșoiu

Sursă info și foto: Rugby Baia Mare/ Alin Boțioc