AcasăEvenimentSportVICTORIE CATEGORICĂ: Minaur a "dat de pământ" cu Potaissa Turda (VIDEO)

VICTORIE CATEGORICĂ: Minaur a „dat de pământ” cu Potaissa Turda (VIDEO)

HCM Minaur Baia Mare a obtinut, in aceasta seara, cea de a doua victorie din Liga Nationala. Elevii lui Lars Walther si Petru Pop s-au impus, categoric, cu scorul de 32-25 (16-11), dupa un meci pe care l-au inceput slab, dar pe care l-au incheiat in stil de campioni.

Oaspetii au inceput bine meciul si au condus la 2 sau 3 goluri pana in minutul 21, cand baimarenii au egalat si apoi au preluat conducerea, reusind 6 goluri consecutive.Baimarenii au continuat cu o evolutie buna si au incheiat prima repriza in avantaj, scorul la pauza fiind 16-11.

In repriza a doua Minaur, cu Tatai in zi de gratie, a facut spectacol, reusind sa se distanteze chiar si la 10 goluri (29-19 in minutul 52). Pe final de meci Lars Walther a facut o serie de schimbari, ruland cat mai multi jucatori, iar oaspetii au mai redus din avansul luat de minauristi, dar baimarenii au castigat fara emotii, cu scorul final de 32-25.

Principalii marcatori ai gruparii baimarene au fost Tamas Invancsik, cu 9 goluri, respectiv Daniel Bera, cu 7 reusite.

* HCM Minaur: Pop (1 + o aruncare de la 7 metri), Tatai (21 interventii + o aruncare de la 7 m) – Aflitulin (4 goluri), Popescu, Ramba (1), Ivancsik (9), Fotache (1), Sadoveac (4), Marta (1), Mihai, Vilovski, Sabou (1), Ostroushko (3), Cristescu (1), Bera (7)

* Potaissa Turda: Pallag (9 interventii), Varo (1 interventii) – Cintec (5 goluri), Rotaru (3), Bondar (1), Thalmaier (1), Suciu, Laslo, Niazhura (1), Pavel (6), Adomnicai (2), Lazar, Stef, Savic (2), Amihaesi, Grigoriev (4)