AcasăEvenimentSportVICTORIA CU NR. 16 - HCM Baia Mare a câștigat la scor...

VICTORIA CU NR. 16 – HCM Baia Mare a câștigat la scor meciul din deplasare cu Rapid

Etapa cu numărul 17 din Liga Națională feminină de handbal a debutat astăzi cu partida dintre Rapid Metrou București și HCM Baia Mare.

Echipa băimăreană, conștientă că nu poate face niciun pas greșit până la finalul competiției, dacă vrea să rămână în cursa pentru titlul național, a luat în serios meciul și s-a impus fără probleme în fața ocupantei penultimului loc în clasament.

Meciul a fost la discreția fetelor noastre și s-a încheiat la o diferență concludentă pe tabela de marcaj, 34-24 (17-12), un scor care ne scutește de prea multe comentarii. A fost a 16-a victorie din 17 meciuri disputate în actuala ediție a Ligii Naționale, singura înfrângere fiind consemnată pe terenul rivalei la titlu, CSM București.

La finalul partidei, antrenorul Aurelian Roșca a acuzat jocul dur practicat de jucătoarele echipei gazdă, Anamaria Tănăsie, Luciana Marin și Patricia Vizitiu suferind accidentări. Cea mai șifonată a ieșit Tănăsie, după o ciocnire violentă cu o jucătoare de la Rapid. Să sperăm că accidentarea nu e gravă, pentru că și cealaltă extremă stângă, Alice Ardean Elisei are probleme medicale, ea nici n-a fost folosită în această partidă.

Tot astăzi s-a disputat și partida dintre Dunărea Brăila și CSM București. După o primă repriză echilibrată, bucureștencele au evoluat mult bine după pauză și s-au impus în final cu scorul de 34-27. în acest moment primele trei locuri în clasament sunt ocupate de CSM București – 51 de puncte, HCM Baia Mare – 48 și Dunărea Brăila – 31.

CS Rapid USL Metrou București – HCM Baia Mare 24-34 (12-17)

Sala Rapid – circa 500 de spectatori;
Au arbitrat: Ionuț Tudor Ifrim și Ovidiu Alex Ilisei (Neamț);
Observator FRH: Iulian Enache (Brașov);
Minute de eliminare: 16-10;
Aruncări de la 7m: 9-7 (transformate 6-4, au ratat Popa, Trifan și Moroianu, respectiv Do Nascimento 2 și Marin);

CS Rapid USL Metrou București: Arghir (12 intervenții, inclusiv o aruncare de la 7m apărată), Gureșoaie, Simion – Dobrin 6, Moroianu 6 (5 din aruncări de la 7m), Niculae 3, Trifan 3 (1), Cruceanu 2, Chirigiu 2, Gheorghe 1, Barcan 1, Mitrea, Geană, Bazon, Popa, Cristea; antrenor: Vasile Mărgulescu;

HCM Baia Mare: Munteanu (3+1), Dumanska (2), Ungureanu (4+3) – Do Nascimento 7 (4), Jezic 6, Pineau 5, Nechita 4, Marin 3, Geiger 3, Vizitiu 3, Tătar 1, Tănasie 1, Perianu 1, Preda, Szucs; antrenor: Aurelian Roșca; director tehnic: Ioan Băban;

Următorul meci al echipei noastre, derbiul etapei de altfel, va fi marți, 2 februarie, în Sala polivalentă Lascăr Pană, cu Dunărea Brăila, revelația acestui campionat, echipă pregătită de Costică Buceschi, fostul antrenor al formației băimărene.

Va fi o repetiție serioasă pentru HCM, înaintea celui mai important meci din grupa principală a Ligii Campionilor, cel de sâmbătă, 6 februarie, ora 20, cu Ferencvaros Budapesta. O victorie ar însemna calificarea aproape sigură în sferturile de finală ale prestigioasei competiții.