AcasăEvenimentSportVICTORIA CARIEREI – Irina Begu este în sferturi la Madrid!

VICTORIA CARIEREI – Irina Begu este în sferturi la Madrid!

Irina Begu a reuşit pentru prima dată în carieră să se califice în sferturile de finală ale unui turneu Premier Mandatory, după victoria cu Barbora Strycova, scor 6-4, 6-4. Irina-Camelia Begu (locul 37 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale Madrid Open, după victoria cu Barbora Strycova (Cehia, locul 23 WTA), scor 6-4, 6-4.

Interesant este că în primul set Irina Begu a fost condusă cu 4-3, dar a izbutit o serie incredibilă, 12 puncte la rând, câştigând ultimele trei jocuri ale setului la 0.  În setul al doilea, la 5-4 pentru româncă, Begu a fost condusă cu 40-0 pe serviciul ei, dar a reuşit să salveze cele trei mingi de break şi, cu 5 puncte la rând, a închis meciul!

Irina a ajuns în premieră între ultimele opt tenismene ale unui turneu Premier Mandatory şi va încasa pentru performanţa ei un cec de 100.305 euro.

În sferturi, Irina Begu va juca împotriva unei alte sportive din Cehia, Petra Kvitova, locul 4 WTA. În cazul în care se va califica în semifinale, ea s-ar putea „duela” cu liderul mondial Serena Williams.  Irina Begu a trecut în turul I de Kurumi Nara (Japonia), apoi a profitat de abandonul Andreei Petkovici (Germania).